CHP'de ibre Tekin'e mi dönüyor?

CHP'de ibre Tekin'e mi dönüyor? .11391
  • Giriş : 29.12.2008 / 01:20:00
  • Güncelleme : 29.12.2008 / 00:34:58

Gürsel Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş'a düello teklif etti...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yerel seçimler öncesinde siyasi partilerde hareketlilik devam ederken CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş'a düello teklif etti. Tekin'in il başkanlığından istifasını Deniz Baykal'a sunduğu yönündeki haberlerin ardından yapılan bu düello teklifi, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığında ibrenin Tekin'e döndüğü şeklinde yorumlandı.

CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlenen katılım törende konuşan Gürsel Tekin, İstanbul'da önemli bir süreç yaşadıklarını söyleyerek, AKP'ye yüklendi. Tekin, "15 yıldır AKP iktidarının İstanbul'u hangi noktaya getirdiğinin en canlı tanıkları sizlersiniz. " dedi. Başbakan Erdoğan'ın '3 Y' iddiasıyla ortaya çıktığını söyleyen Tekin, iktidarın yolsuzluk batağına battığını kaydetti. "CHP'ye ilginin asıl nedeni 3 Y'dir" diyen Tekin, " Yolsuzlukla ilgili önümüzdeki günlerde İstanbul'daki manzarayı da göreceksiniz. Topbaş'a rica ediyorum. İstanbul'da neler oluyor; yürekleri yetiyorsa tartışmak istiyorum" dedi. Tekin istifasını Genel Başkan Deniz Baykal'a sunduğu yönünde gazetelerde çıkan haberlere ise " Bu adaylık süreci içinde Sayın Genel Başkanımız ve Merkez Yürütme Kurulumuz hemen hemen bütün ilçe başkanlarımızın istifalarını alırlar. Gerek duyduğu zaman da istifaları işleme koyarlar" diye cevap verdi.

CHP'YE KATILAN TÜRBANLI VE ÇARŞAFLILAR DİKKAT ÇEKTİ

İstanbul için AKP'nin karşısına iddialı çıkmaya hazırlanan CHP aralarında Rum, Ermeni, Musevi vatandaşlarla, AKP, ÖDP ve ANAP 'tan yüzlerce kişiyi saflarına kattı. CHP İstanbul İl Başkanlığında düzenlenen törende, Bakırköy'den 3 bin, Beylikdüzü'nden 500, Kağıthane'den 320, Esenyurt Kıraç'tan 400 kişinin CHP 'ye katıldığı açıklandı. Törende 5 bin kişiyi temsilen 45 kişiye rozet takıldı. CHP rozetlerini vatandaşlara CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ve CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal taktı. Tören sırasında çoğu kişi ayakta kalırken, ilginin oldukça fazla olduğu görüldü. CHP saflarına katılanlar arasında ilk dikkat çeken türbanlı ve çarşaflı kadınlar oldu. Türbanlı kadınlardan biri olan Aslıhan Öztekin, daha önce Cumhuriyet evlerinde çalıştığını ve CHP'ye katılmaya karar verdiğini söyledi. "Başkanımızın arkasındayız" diyen Ertekin, oldukça heyecanlıydı.

ALMAST VE ŞAHİN DE BABALARINA DESTEK VEREREK CHP ROZETİ TAKTI

CHP'ye katılanlar arasında olan babaları Avukat İbrahim Menteşoğlunu desteklemek için törene katılanlar arasında Menteşoğlu'nun kızı Almast Menteşoğlu ve oğlu Şahin Menteşoğlu da vardı. Almast çocukların daha iyi bir geleceğe kavuşması için CHP'yi desteklediğini söyledi. Bu arada Noel Baba da CHP 'li oldu. Noel baba kılığına girerek törene katılan Zeytinburnu Spor Kulübü Başkanı İsmail Meracı, "İstanbul'u alacağız "diyerek CHP saflarına katıldı.

CHP'YE KATILANLAR ARASINDA ERMENİLER DE VARDI

CHP'ye katılanlar arasında Ermeni asıllı Türk vatandaşları da vardı. Ermeni asıllı Raffi Hermonn, CHP'ye katılma nedenini " Aday olma konusunda da yerel seçimlerde hangi insanla hangi kadrolarla çalışmanız çok önemli." diyerek açıkladı. CHP İzmir milletvekili Canan Arıtman'ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kökeniyle ilgili sözlerine ilişkin Hermonn, " Ülkemizde CHP'si, AKP'si, milyonları kucaklayan parti içinde bütün insanların boyacı kutusuna girmiş gibi aynı olması beklenemez. Arıtman ve Kılıçdaroğlu gibi insanlar var her partide " dedi. Hermonn, " Özür Diliyorum " kampanyasıyla ilgili olarak ise, " Bazı toplumlar medeniyete erken varır; bazıları geç varır. Galiba jetonumuz geç düşüyor. Bütün toplumların onurunu kurtaracak insanların sayısı gün geçtikçe çoğalıyor " şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*