CHP'de ikinci adamlık sona eriyor

CHP'de ikinci adamlık sona eriyor.16357
  • Giriş : 28.10.2008 / 08:05:00

CHP, yerel seçim öncesinde yeni bir yönetim modeline geçecek. Partide güçlü yapısı bilinen Genel Sekreterin yetkileri tırpanlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP'de Genel Başkanı Deniz Baykal'ın partinin yeni bir yapılanmaya ihtiyacı olduğunu belirterek başlattığı çalışma son aşamaya geldi. Parti, yerel seçimine yeni bir yönetim modeliyle girecek. Yeni model ile güçlü ve geleneksel yapısı olan Genel sekreterin bazı yetkileri törpülenecek. Genel Başkanları yetki ve sayıları arttırılacak. 31 Ekim günü Genel merkezde toplanacak CHP Parti Meclisi'nde de bu konularda parti için önemli kararlar alınacak.

PM toplantısında hem Tüzük Komisyonu'nun çalışması, hem de başkanlığını Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu'nun yaptığı Program Komisyonu'nun hazırladığı yeni program taslağı PM üyelerine dağıtılacak. Böylece, tüzük ve program tartışması açılacak.

ALTI OK

CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın başkanlığını yaptığı Tüzük komisyon bir yandan çalışmalarını sürdürürken, diğer taraftan da “Tüzük ve program kurultayını yerel seçimler sonrasında yapalım” önerisinde bulundu. Komisyonun çalışmaları hakkında Baykal'a bilgi veren komisyon üyeleri, tüzük tartışmalarının seçim öncesinde parti içi tartışmalara neden olacağını ve çalışmaları aksatacağını iddia etti. Buna rağmen Baykal, kurultayın en kısa sürede yapılmasını istedi. Baykal, “CHP'nin çalışma temposunu ve verimliliği kısıtlayan tüzüğünü değiştirmesi önemlidir. Bu değişim partiyi hem daha hızlı, hem de inisiyatif alınabilir bir çalışma düzenine çekecek ve yerel seçimlere olumlu etki yapacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Hacaloğlu başkanlığındaki komisyon tarafından hazırlanan yeni program taslağı da tamamlandı. “Altı ok” adını taşıyan ve “CHP'nin gelecek on yılının programını oluşturacak olan taslak” olarak değerlendirilen bu çalışma, 14 yıl önce kaleme alınan CHP programını güncelliyor. Gelişme ve değişimler ışığında yeniden kaleme alınmasıyla oluşturulan 164 sayfalık yeni program taslağı da tartışmasına açılacak.

İKİNCİ ADAM DÖNEMİ BİTECEK

CHP'de yapılacak değişikliklerle “yeni bir yönetim” tarzı benimsenecek. Bu yeni yönetim anlayışı içinde geleneksel güçlü Genel sekreterlik makamının bazı yetkileri törpülenecek. Bugün için halen 4 olan Genel başkan yardımcılarının sayısı artırılacak ve yetkileri genişletilecek. Her Genel başkan yardımcısı, belirlenecek yeni alanlardan sorumlu olacak ve bu alanlarda yaptığı çalışmalar hakkında partiyi bilgilendirecek. Kasım ayı boyunca çeşitli çevrelerce yapılacak tüzük ve program tartışmaları sonrasında kurultay Aralık ayında Ankara'da gerçekleştirilecek.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*