CHP'de kaset fiyaskosu

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun'un 'Yolsuzluğun belgesi' olduğu iddiasıyla bugün basına duyurduğu ses kaydı, fiyaskoyla sonuçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ses kaydında Sadullah Ergin'in yolsuzluğa bulaştığına dair net bir ifadesinin yer almaması üzerine bazı gazeteciler, Gökhan Durgun'a "Hayal kırıklığına uğradık" dedi.

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Gökhan Durgun, AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin'in makam odasında, AK Parti eski Hassa İlçe Başkanı Ahmet Tüfenkçi tarafından kaydedilen bir ses kaydını basına dinletti.

Ses kaydında, Ahmet Tüfenkçi, Türkiye'deki arazisi Milli Emlak tarafından kiralanan ve kira ücretini devletten almak isteyen Suriye uyruklu bir vatandaşın sorunundan bahsederek, söz konusu vatandaşın 24 trilyon liralık alacağını tahsil etmek için 4 trilyonu gözden çıkardığını söylüyor.

Ahmet Tüfenkçi, "Başkanım, adam 4 trilyonu gözden çıkarmış. Az birşey değil. Hepimizin hayatı değişir, kaderi değişir" diyor. Bunun üzerine Sadullah Ergin, Tüfenkçi'yi uyararak dinlendiklerini ve bu konuları bunda konuşmamasını istiyor. Ahmet Tüfenkçi ise "Burda da mı dinleniyoruz? Demek bombanın üzerinde oturuyoruz" karşılığını veriyor. Ahmet Tüfenkçi'nin ısrarı üzerine Sadullah Ergin, "Bu devletler hukukuna giren bir konu. Mahkeme kararı ile olmaz. Ben bir bakayım. Arkadaşlara sorayım, son bir değişiklik var mı?" ifadesini kullanıyor.

Gökhan Durgun, Sadullah Ergin'in, 4 trilyonun gözden çıkarıldığını duyduktan sonra konuyla ilgileneceğini söylediğini iddia ederek, basın toplantısında ses kaydında yer almayan bir iddiaya da yer verdi.

Ahmet Tüfenkçi'nin Adıyaman'dan Hatay Hassa'ya tayin isteyen Cafer Miçoğulları isimli bir doktordan bahsetmesi üzerine Sadullah Ergin'in, Tüfenkçi'yi Başbakan'ın çalışma odasına götürerek, "Bu alevileri peşine takıp getiriyorsun. Yeter artık" dediğini iddia eden Gökhan Durgun, Ergin'in makam odasına döndükten sonra ise, aynı konu açıldığı zaman, dinlendiğini bildiği için, "Yok ben öyle birşey demedim" dediğini söyledi.

Durgun, bu örneğin, AK Parti'nin atamaları yaparken nelere dikkat ettiğinin ortaya çıkması açısından çarpıcı bir örnek olduğunu söyledi.

Gökhan Durgun, ses kaydının kendisi tarafından yapılmadığını, CHP'lilerin yapmadığını ifade etti. Sadullah Ergin, daha önce TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı bir konuşmada, bir milletvekilinin İlçe Başkanı'nın kendisinin makam odasının olduğu kata kadar getirip cebine dinleme cihazı koyarak kendi odasına gönderdiğini söylemişti.

Ses kaydında Ahmet Tüfenkçi'nin sesisinin daha net, Sadullah Ergin'in sesinin daha kısık çıkması, kayıt cihazının Tüfenkçi'nin üzerinde olduğunu gösteriyor. Gazetecilerin, ses kaydının hukuki boyutunu sorması üzerine Durgun, "Ortada bir rüşvet, hırsızlık varsa hukuki boyutu ne olursa olsun bunun kamuoyuyla paylaşılması lazım. Benimle ilgili bir dava olursa da hukuki mücadelemi veririm" diye konuştu.

Gökhan Durgun, dün TBMM'de birlikte basın toplantısı düzenlediği AK Parti eski Hassa İlçe Başkanı Ahmet Tüfenkçi'yi 'Yolsuzluklarla mücadele ettiği için AK Parti'den ihraç edilen dürüst başkan' diye tanıttı. Bugün ses kayıtlarını basına dinleten Gökhan Durgun, "Çok acı ve çirkin bir olay. Parti örgütünde çalışan bir İlçe Başkanı'nın nasıl işlere bulaştığını, nelerle uğraştığını gösteren bir kayıt" diye konuştu.

Gökhan Durgun, ses kaydının alındığının Sadullah Ergin tarafından da kabul edildiğini belirterek, "Belki de bu ses kaydı olmasaydı, Sadullah Ergin, Suriye sınırındaki arazi sorunun çözümü için kanun teklifi verecekti" diye konuştu.

Ergin'in kendisini eleştirirken, 'Çirkin bir tiyatro sergileniyor' dediğini hatırlatan Gökhan Durgun, "Ortada bir tiyatro var ama başrol oyuncusu ve senaristi kendisidir. Bizde bu tiraji komik tiyatroyu ibretle izliyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious