CHP'de kayıp trilyonlarının hesabını kim verecek?

CHP'de kayıp trilyonlarının hesabını kim verecek?.13459
  • Giriş : 28.06.2008 / 10:43:00
  • Güncelleme : 28.06.2008 / 10:45:10

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin hesaplarıyla ilgili yaptığı denetimlerde 4 ayrı hesapta usulsüzlük tespit etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin 1998, 2004, 2005 ve 2006 yılı hesaplarında "usulsüzlük yapıldığını" tespit etti. Yüksek mahkeme, evrakta tahrifat yapan, mükerrer ödemeye sebep olan, muhasebe kayıtlarını usulüne uygun tutmayan, yevmiye defterlerini zamanında tasdik ettirmeyen parti yöneticileri hakkında da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Anayasa Mahkemesi. "1998 yılı hesaplarında 35 milyar 386 milyon 533 bin 328 Lira, 2004 yılı hesaplarında 267 bin 860 YTL 57 YKr, 2005 yılı hesabında 161 bin 620 YTL 2 YKr, 2006 yılı hesaplarında ise 465 bin 660 YTL 10 YKr usulsüz yapılmış gider" belirledi. Mahkeme, bu miktar karşılığı parti mal varlığının Hazine'ye gelir kaydedilmesine karar verdi.

Resmi evrakta tahrifat

Anayasa Mahkemesi'nden yapılan açıklamada, 1998 yılı hesaplarında resmi belge niteliğindeki posta işletmesi alındıları üzerinde tahrifat yaparak, partiyi zarara uğratan sorumlular hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına ve usulsüz bulunan 35 milyar 386 milyon 533 bin 328 lira gider karşılığı parti mal varlığının Hazine'ye gelir kaydedilmesine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin 2004 yılı mali denetiminde, partiye iade edilen Rüzgarlı Sokak'taki Halk İş Hanı ile Çevre Sokak'taki eski genel merkez binasının demirbaşlar hesabına kaydının yapılması, verilen bütün avansların muhasebeleştirilmesi ve denetime elverişli şekilde sunulması gerektiğinin partiye bildirilmesini kararlaştırdı. Yüksek Mahkeme, mükerrer ödemeye sebep olan, muhasebe kayıtlarını usulüne uygun tutmayan, yevmiye defterlerini zamanında tasdik ettirmeyen, defter-i kebirine sayfa numarası vermeyen ve hiç tasdik ettirmeyen parti sorumluları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmaya da karar verdi.

CHP: Karara saygılıyız

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek yaptığı yazılı açıklamada "Ayrıntılı karar açıklandığında kamuoyuna gerekli bilgi verilecektir" açıklaması yaptı. CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu da, "Yargı incelemiştir, kendi takdirleridir. Yasalara göre denetim yapmışlardır. Eğer bir usulsüzlük varsa o usulsüzlük düzeltilecektir. Karara saygılıyız" diye konuştu.

Kayıp trilyona gönderme

Bu arada AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün, Anayasa Mahkemesi’nin kararını değerlendirirken, kayıp trilyon davasına göndermede bulundu. Ergün, ''Bu, üstü örtülemeyen boyutudur hadisenin. Ama bir de kılıfına uydurulan boyutunun olduğu da anlaşılıyor. Ortaya çıkacak tablo, CHP açısından bir trilyon davasını gündeme getirecek olan bir tablodur. Yani geçmiş yıllarda trilyon davasının sonuçlarının nasıl olduğunu hepimiz görmüştük. CHP herhalde bu konuyla ciddi bir düşünce içinde olacaktır'' dedi.

SAV TOPUN AĞZINDA

Anayasa Mahkemesi'nin sorumlular hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar vermesi ile gözler o dönemin CHP yöneticilerine çevrildi. CHP'de 1998’de Genel Sekreterlik görevini Adnan Keskin, Genel Saymanlık görevini ise İsmet Atalay yürütüyordu. 2000-2008 yılları arasında Genel Sekreterlik görevini yürüten Önder Sav ile Genel Sayman Mahmut Yıldız'ın da hakkında suç duyurusunda bulunulan isimler arasında yer almasına kesin gözüyle bakılıyor.

Hakkında suç duyurusunda bulunulması beklenen isimlerden Keskin ile Atalay, artık milletvekili değil. Kesin ile Atalay CHP lideri Deniz Baykal tarafından CHP kontenjanından İş Bankası Yönetim Kurulu üyeliğine atanmışlardı. Ancak, her iki ismin de dokunulmazlıkları bulunmuyor. CHP'de 2000-2008 yılları arasında Genel Saymanlık görevini yürüten Mahmut Yıldız da artık milletvekili değil. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın dava açması halinde Keskin, Atalay ve Yıldız yargılanabilecekler. Sav halen milletvekili olduğu için milletvekili dokunulmazlığından yararlanabilecek. Dava açılması halinde Sav TBMM’de dokunulmazlığının kaldırılması halinde yargılanabilecek.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious