CHP'de liste heyecanı

  • Giriş : 04.06.2007 / 08:16:00

Listelerin YSK'ye verilmesine saatler kala CHP'de liste heyecanı yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akşam saatlerinden itibaren CHP'liler Genel Merkez binası önünde toplanırken listede kimlerin olacağı yönünde bilgi edinmeye çalıştılar.
Partilerin milletvekili seçimleri için oluşturdukları aday listeleri büyük oranda netleşmeye başladı. Bugün saat 17:00'de Yüksek seçim Kurulu'na verme süresi sona erecek olan listeleri merak eden CHP'liler, parti önünde toplanarak hazırlanan listeyi merakla beklemeye başladı. Gece saatlerinde şekillenen listeler sonucunda CHP'de üzülenler de oldu, sevinenler de. 149 milletvekili bulunan CHP'de 60'ın üzerinde milletvekilinin, liste dışında kaldığı öğrenilirken, Anavatan'dan CHP'ye geçen Lütfullah Kayalar ve Edip Safder Gaydalı'nın ise kendi bölgelerinden birinci sırada aday gösterildikleri ifade edildi.

CHP parti meclisi gece 02:00 civarına kadar listeye son şeklini vermeye çalışırken, parti içerisinden 60'ın üzerinde milletvekilinin liste dışında kaldığı görüldü. Liste dışında kalan partililer her ne kadar liste dışında kalsalar da partileri için hizmet etmeye devam edeceklerini, partiye karşı herhangi bir kırgınlıklarının olmadığını söylediler. Listede ismini gören partililer ise seçimlerde CHP'yi iktidara taşımak için ellerinden geleni yapacaklarını, hedeflerinin CHP'nin iktidar olduğunu ifade ettiler.

CHP'den milletvekili adayı olması beklenen sinema sanatçısı ve parti meclis üyesi Şahnaz Çakıralp, adaylık başvurusunda bulunmadığını söylerken daha önce Washington Büyükelçiligi görevinde ve Demirel zamanında dış politika danışmanlığında bulunan ve aynı zamanda Demokrat Türkiye Partisi'nden siyasete girmiş olan Mehmet Ali Bayarın da CHP'den aday olabileceği ifade ediliyor. CHP Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Mehmet Ali Bayar'ın CHP'ye karşı bir ilgisinin bulunduğunu, ancak kesin bir şey söylemenin şu an için mümkün olamayacağını, saat 17:00 gibi herşeyin netleşeceğini belirtti. Özyürek, birkaç ismin daha CHP'den aday olabileceğini dile getirirken, partiden aday gösterilmeyenler için ise artık bir değişimin gerektiğini, liste dışında kalan isimlerin ise kendilerine karşı olgun davrandığını, bundan memnuniyet duyduklarını söyledi. Özyürek, bundan birkaç ay önce AKP'nin alternatifinin mevcut bulunmadığının söylendiğini ifade ederek, farklı kesimlerden katılımlarla beraber artık CHP'nin bir iktidar odağı haline geldiğini savunup, CHP'nin bir alternatif oluşturduğunu ifade etti.

Parti önünde bekleyenler listelerin hemen hemen belli olmasının ardından binadan ayrılmaya başladı. Seçime katılacak siyasi partilerin aday listelerini bugün saat 17:00'ye kadar Yüksek seçim Kurulu'na vermeleri gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious