CHP'de Sevigen tartışmaları bitmiyor

CHP'de Sevigen tartışmaları bitmiyor.17219
  • Giriş : 22.02.2009 / 09:35:00
  • Güncelleme : 22.02.2009 / 09:52:05

Sevigen'in yolsuzluk iddiaları üzerine istifa etmesi CHP'deki tartışmaları bitirmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP'li Ali Topuz, Baykal'ın Sevigen'i ihraç etmemesini eleştirdi ve asıl hesaplaşmayı 29 Mart sonrasına bıraktıklarını söyledi. CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen'in yolsuzluk iddiaları üzerine istifası partideki tartışmaları bitirmedi. Sevigen'in istifasını yeterli bulmayan CHP İstanbul Milletvekili Ali Topuz, Baykal'dan Sevigen'i partiden uzaklaştırmasını beklediklerini ifade etti ve bu konudaki asıl hesaplaşmayı 29 Mart seçimleri sonrasına bıraktıklarını söyledi.

Sevigen, yolsuzluk iddiaları üzerine görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı. Baykal'ın gereğini yapması gerektiğini ifade eden Topuz, “Baykal, Sevigen'in üyeliğini askıya almalı, partiden uzaklaştırmalıydı. Anlaşılıyor ki istifayı yeterli bulup başka bir şey yapmayacaktır” dedi.

HESAP SORACAĞIZ

Şimdilik pek tepki göstermeyeceklerini belirten Topuz şöyle konuştu: “Seçimlere giriyoruz. Bu konuda fazla muhalefet yapmayı şimdilik düşünmüyoruz. Ancak seçimlerden sonra Sevigen'i uzaklaştırmayan yetkililerle hesaplaşacağız.”

ŞİMDİLİK YETERLİ

CHP'li Atilla Kart ise Sevigen'in istifasını şimdilik yeterli bulduğunu söyledi. Kart, “İddialar mahkeme kararıyla kesinleşmediği için uzaklaştırılması gerektiğine inanmıyorum” dedi. CHP'li Onur Öymen de Sevigen'in istifasını doğru bulduğunu söyledi.

ÖNDER SAV RÖVANŞI ALDI

Mehmet Sevigen'in istifasıyla sonuçlanan gelişmeler CHP yönetimindeki derin çatlağı ortaya çıkardı. Parti kulislerinde tüzük değişimi, iki yöneticinin odasında bulunan böcek ve Sevigen'le ilgili belgelerin sızdırılması merkezinde çarpıcı iddialar dile getiriliyor.

Buna göre Sevigen'i istifaya götüren operasyon, ocak ayında kabul edilen ve Genel Sekreter Önder Sav'ın yetkilerini kısıtlayan yeni parti tüzüğünün rövanşı. Tüzük değişikliğinin mimarı, Sevigen'e yakınlığıyla bilinen Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu'ydu. Sevigen'in tam destek verdiği tüzük, CHP'de 'ikinci adam' olarak kabul edilen Sav'ın yetkilerini ciddi oranda azalttı. Sav, tüzüğün MYK'deki oylamasında tek 'ret' oyu veren isim oldu. Sav, bu gelişmenin ardından Sevigen ve Hacaloğlu hakkında çalışma başlattı. Bir süre önce Hacaloğlu'nun odasından çıkan ve 'böcek' olarak adlandırılan ortam dinleme cihazı, bu kapsamda değerlendiriliyor. Ardından Sevigen'le ilgili belgelerin gündeme getirildiği ileri sürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*