CHP'de sular durulmuyor

CHP'de sular durulmuyor.6791
  • Giriş : 04.10.2007 / 08:07:00
  • Güncelleme : 04.10.2007 / 08:46:04

Seçimde istediği sonucu alamayan CHP'de sular durulmuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Parti içi muhalefet dün yönetime karşı kılıçları çekti.

Seçim sonrası muhalif hareketin içinde yer alan Parti Meclisi üyelerinin sayısı da 12'den 21'e çıktı. Parti Meclisi toplantısında konuşan muhalifler, Deniz Baykal'a 'kral çıplak' diye seslenirken, Ali Kemal Kumkumoğlu, "Birbirimizi boğazlar hale geldik." değerlendirmesinde bulundu. PM üyesi Mustafa Özyurt da toplantıya girerken, CHP'nin gerçek sahiplerinin kendileri olduğunu, genel başkanın grupta yaptığı konuşmayı şık bulmadıklarını belirtti. PM toplantısında söz alan 20 muhalif isim, yönetimin antidemokratik bir tavır izlediğini savundu. Olağanüstü kurultay ve tüzük değişikliği isteyen muhaliflerin bu yönde hazırladığı önerge 17'ye karşı 52 oyla reddedildi.

Mart 2008'de yapılacak kurultaya hazırlanan CHP'de parti içi kavga dinmek bilmiyor. Haluk Koç'un Baykal'ın karşısına aday olarak çıkacağını açıklaması ve Oğuz Oyan'ın genel sekreter yardımcılığından istifa etmesinin ardından yapılan PM toplantısı, yönetim ve muhalefet arasında karşılıklı suçlamalara sahne oldu. 80 kişilik Parti Meclisi, dün 73 üyeyle toplandı. Muhalif isimlerden Ayşe Gülsün Bilgehan, Ali Rıza Gülçiçek, Hüseyin Karakoç ve Metin Şahin'in katılmadığı toplantıda olağanüstü kurultay yapılması için verilen önergeye, gizli oylamada 17 oy çıktı. Böylece PM'deki muhaliflerin sayısı 21'e çıkmış oldu. Toplantıda söz alan Ali Kemal Kumkumoğlu, Baykal'a yönelik sert eleştirilerde bulundu. Partinin içinde bulunduğu durumu "kral çıplak" sözleriyle değerlendiren Kumkumoğlu, "Partide, kardeşlerin birbirini boğazladığı bir döneme şahit oluyoruz." dedi. Baykal'ın yönetimi eleştirenler için, "Kişisel çıkarlar için hareket ediyorlar. Partiyi yıkmak isteyenlere alet oluyorlar." ifadelerini hatırlatan Kumkumoğlu, "Siz, genel sekreterliğiniz döneminde Erdal İnönü'ye muhalefet ettiniz. Farklı düşünen ve konuşanlar partiyi parçalayanlara alet oluyorsa, sizin döneminizi nasıl izah edeceğiz? İnsanlar farklı şeyleri nasıl seslendirecek? Eğer Ecevit, farklı düşünmeseydi CHP'ye nasıl genel başkan olacaktı? Bize yönelik eleştirileriniz antidemokratiktir." diye konuştu. Baykal ise bu sözlere, "Ben hiçbir zaman genel başkanımın aleyhine konuşmadım. Kamuoyunun önünde partiyi tartışmadım. Benim durumum, sizin söylediğinizle aynı şey değil." diye karşılık verdi.

Muhaliflere 'gizli toplantı' uyarısı

Baykal, bir taraftan muhaliflerin eleştirilerini cevaplarken diğer taraftan yönetim aleyhine yapılan toplantılarla ilgili sert uyarılarda bulundu. Hiç kimsenin yönetimden izinsiz ve özel toplantı yapmasına fırsat vermeyeceklerini belirten Baykal, "Aksi takdirde gereğini yaparız." dedi. Muhalif bir PM üyesi, bu değerlendirmeye, "Farklı düşünenler illegal örgüt mü kurmalı?" diye itiraz etti. Baykal'ın isim vermeden kendisine rakip olan Haluk Koç için kullandığı, "Bu davranışlarda kişisel tatminsizlikler ve psikolojik nedenler de rol oynuyor." değerlendirmesine ise PM üyesi Adil Özkol, "Kişisel tatminsizlikle bir yere aday olmak hata olabilir; ama sadece kişisel tatmin için de başarısız olduğu yerde kalmak daha büyük hatadır." karşılığını verdi. CHP'nin 'sağlaşmaya ve sığlaşmaya' doğru gittiğini savunan Özkol, bir an önce olağanüstü kurultaya gidilerek sorunların tartışılmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious