CHP'de tüzük değişikliği kabul edildi

CHP'de tüzük değişikliği kabul edildi.11391
  • Giriş : 21.12.2008 / 18:17:00

CHP'nin 14. Olağanüstü Kurultayında oylamaya sunulan partinin tüzük ve program değişikliği oy çokluğuyla kabul edildi. Delegeler, program taslağına ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


CHP 14. Olağanüstü Kurultayı'nda, delegeler, program taslağına ilişkin görüşlerini dile getirdi. Program değişikliği oy çokluğuyla kabul edildi.

Sheraton Otel'de düzenlenen kurultayda söz alan eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, ''partinin 2000'li yılların başında içerisinde bulunduğu duruma ilişkin yaptığı tespitlerle'' ilgili görüşlerini açıkladı.

CHP'nin oy oranının o dönemde düştüğüne ilişkin belirlemelerin daha önce de yapıldığını anımsatan Öymen, ''Daha önce dile getirmişti. Oy oranının düştüğünü söylemişti. O sırada genel başkan olduğum için benimle birlikte çalışan arkadaşlarımın bu şekilde küçülmesine gönlüm razı olmadı'' dedi.

Söz konusu dönemde milli gelirde düşüş olduğunu hatırlatan Öymen, o dönemde yapılan anketlerde CHP'nin çoğu kez birinci parti çıktığını iddia etti. Öymen, ''Neden böyle oldu? Barajın altında kalması bütün yurtta ve CHP'de yeni bir açılım gerektirdi. O günü hatırlayanlar bunun ne kadar zor olduğunu bilirler. Bilecik seçimlerinde birinci parti çıkmış, oylarını yüzde 66 artırmıştı. Daha sonraki seçimlerde de oylarını artırmıştır. 'Bunlar, benim dönemimde oldu başarıldı' diye anlatmıyorum. Haklarının yenilmemesi için anlatıyorum. O çalışmaları yapanları saygı ile anmak lazım'' diye konuştu.

Program değişikliğinin çok önemli olduğunu belirten Öymen, ''Bu program için gerek Algan Hacaloğlu gerek diğer arkadaşlar çalışmış. Ancak bu programın bu kadar çabuk ve delegelerinin okumalarına fırsat vermeden sunulması sakıncalıdır'' görüşünü dile getirdi. Program değişikliğine ilişin metni henüz göremediğini belirten Öymen, şunları kaydetti:

''Program değişikliğini ben hala elime almadım. Bir arkadaşın elinde idi ona baktım. Böyle bir programın hazırlanması hangi demokratik ülkede olur. Almanya'da böyle bir şey oldu, 2,5 senede hazırlandı. Bu kadar kısa sürede ne kadar tartışırsak tartışalım yeterli olmaz. Ne kadar tartışırsak tartışalım Genel Başkan ve Onur Öyme'in anlattıkları ile sınırlıdır. Sağlıklı bir tartışma olacağını düşünmüyorum. Halka nasıl anlatacağız? Burada uzun süre tartışmadığımız bir programı halka anlatmak güçtür.''

-MUSTAFA GAZALCI-

Eski CHP Milletvekili Mustafa Gazalcı da konuşmasında, programa ilişkin tartışmaları zamanlama açısından olumlu bulduğunu söyledi.

Gazalcı, 3 gün önce genel merkeze giderek yeni programı istediğini, kendisine ''basılıyor'' denildiğini belirterek, ''Dün akşam gittim yine 'basılıyor' denildi. Bugün sabah geldim, masada buldum. Keşke bizim adımıza yapılan bu değişiklikler daha demokratik ve iktidara eleştiri yönelten değişiklik olsa bizi iktidar etse. Bu değişiklikler bir günde nasıl incelenebilir. Eğitim bölümüne baktım bazı eksiklikler ilk anda gördüm. Açıkları yaralamak için bakmadım. Ama yine aceleye gelmiş gibi gördüm'' diye konuştu.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinin ''12 Eylül Darbesi''nin ardından müfredata zorunlu olarak girdiğini anımsatan Gazalcı, ''Biz buna karşı olmalıyız. Bunu karşı çıkmalıyız. Programda bunun da olması lazım. 'Yaz aylarında Kuranıkerim kurslarına izin verilmesin' denilmektedir. Bu kursların sayısı 60 bin olan ilköğretim okullarına ulaşmıştır. Bu kurslara, okula gitmeyen çocuklar da gitmektedirler. Bu program taslağında, 'kesintisiz eğitimin 10 yıl olması' istenmektedir. Bu da istenenin gerisindedir. Biz ilgili şurada 12 yıllık zorunlu eğitim kararı aldık. Divan başkanı da bu kararı verilen kararın içindeydi'' dedi.

-HALUK KOÇ'UN SÖZLERİ-

CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç ise CHP'nin, küresel güçlerin oyunlarını bozacak bir program hazırlaması gerektiğini kaydetti. Koç, ''Bunu olağan kurultayda dile getirmiştim, eleştiri almıştım. Özür dileyerek söylüyorum, örgüt iradesinin özgürce yansıtılmayacağını düşünüyorum'' diye konuştu.

''CHP bir sol partidir, sosyal demokrat partidir'' diyen Koç, taslağın yeterince tartışılıp paylaşılmadığını savundu.

Programda, ''Kürt sorununu çok ciddi şekilde dile getirilmiş olması gerektiğini'' ifade eden Koç, somut adımları atmaya olanak sağlayacak çalışmaların ortaya konulmasını beklediklerini söyledi.

Eski CHP Milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu da partiye çarşaflı kadınların üye yapılmasını eleştirdi. ''Çarşafın, fundamental İslam'ın dayatması olduğunu'' savunan Kumkumoğlu, ''Çarşafa karşı çıkıyorum. Herkesin içi kan ağlıyor. Bu anlamsızlıktan vazgeçilmelidir'' görüşünü dile getirdi.

Seçim öncesinde ''fırsatçı bir anlayışla program hazırlandığına'' ilişkin eleştirileri yerinde bulmadığını söyleyen CHP Genel Başkanı Yardımcısı Onur Öymen, program değişikliğinin zaruri ihtiyaçlar nedeniyle ortaya çıktığını anlattı. Onur Öymen, önerdikleri yeni seçim sisteminde, seçmeninin sadece oy kullanmaktan çıkarılıp, adayları belirleyecek duruma getirildiğine dikkati çekti.
Konuşmalarından ardından delegelerin oyuna sunulan parti programında ve kurultay yönetmeliğinde yapılan değişiklikler oy çokluğuyla kabul edildi.

-CHP'DE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ DE KABUL EDİLDİ

CHP'nin 14. Olağanüstü Kurultay'nda, parti tüzüğünde yapılan değişiklik oy çokluğuyla kabul edildi.

Sheraton Otel'deki kurultayda, program değişikliğinin ardından delegeler tüzük değişikliği hakkındaki görüşlerini dile getirdiler.

Bu kapsamda söz alan eski CHP Milletvekili Sabri Ergül, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın parti içi çalışmalarını eleştirdi.

Atamayla Merkez Yönetim Kurulu ihdas edilemeyeceğini ifade eden Ergül, tüzükteki bu düzenlemenin yasaya aykırı olduğunu savunarak, ''Böyle bir yetkiye Mustafa Kemal sahip değildi. Örgütünüz sahip ise helal olsun'' dedi.

Ergül, kurultayda program değişikliğine ilişkin, ''hayırlardan oluşan evet'' oyları verildiğini ileri sürerek, ''Gönül isterdi ki bu oylama buradaki gerçek temayülü ortaya çıkarsın. Ama olmadı. Tüzükle, CHP Genel Sekreterliği katiplik düzeyine düşürülmüştür'' diye konuştu.

Tüzük değişikliğinin zamanlanmasını da eleştiren Ergül, değişikliğin yapılacağını, ancak uygulamaya girmesinin Parti Meclisi'ne bırakılacağını belirterek, bu duruma tepki gösterdi. Genel Başkan Deniz Baykal'ın her zaman başarı vaad ettiğini, ancak bunun gerçekleşmediğini savunan Ergül, ''CHP yüzde 20'lere mahkum mudur?'' diye sordu.

Konuşması sırasında bazı delegeler, Ergül'ü protesto ettiler.

CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı da CHP Genel Sekreterinin ''katip düzeyine düşürüldüğü'' iddiasının gülünç olduğunu söyledi.

CHP eski Genel Başkanlarından Altan Öymen de tüzük hakkında görüşlerini dile getirdi. Tüzük ve program değişikliği sürecini eleştiren Öymen, dışarıya karşı sürekli demokrasi savunması yapan CHP'nin bunu kendi kurultaylarında da uygulaması gerektiğini söyledi. Merkezi yönetimin hakim olduğu bir partinin demokratikliğinin tartışılacağını kaydeden Öymen, sosyal demokrat bir partinin tartışmaya açık olması gerektiğini dile getirdi.

Tüzüğün gerçek eksikleri dururken ''gölge kabine'' olarak tabir edilecek bir kabinenin Genel Başkan tarafından oluşturulması uygulamasının getirilmesinin sosyal demokrat partilerde rastlanan bir durum olmadağını belirten Öymen, ''Bu tüzüğü demokratikleştirin sevgili arkadaşlarım. Demokrasi açısından bunu yapmamız gerekir'' diye konuştu.

Genel Sayman Mustafa Özyürek ise tüzük değişikliğinin zamanlamasında belirli bir amacın olmadığını söyledi. ''CHP'nin yüzde 20'lere layık olmadığı'' eleştirisini yapan delegeler olduğunu ifade eden Özyürek, bu eleştirilerde bulunanların CHP'nin mahkeme koridorlarından vakit kaybetmesini yol açmaktan vazgeçmelerini istedi.

Kurultay için bir otel salonunun seçilmesinin de eleştirildiğini belirten Özyürek, bu seçimin hem delegeler hem de görev yapan basın mensupları için daha uygar bir ortam sağladığını kaydetti.

Tüzük değişikliğinin her aşama görüşmelerle yapıldığını vurgulayan Özyürek, ''Kimseden bir şey kaçırıyor değiliz'' dedi. Daha etkin bir Merkez Yönetim Kurulu oluşturma çabasında olduklarını anlatan Özyürek, yeni tüzükte bunu sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından tüzük değişikliği oy çokluğuyla kabul edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*