CHP'de yeni yönetim kadrosu

CHP'de yeni yönetim kadrosu.12784
  • Giriş : 07.05.2008 / 22:24:00

Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş ve İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil genel başkan yardımcılıklarına getirilirken, Onur Öymen ve Cevdet Selvi’de bu görevlerini sürdürecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. MYK toplantısında, CHP’nin yeni yönetim kadrosu da şekillendi. Buna göre, Genel Başkan Yardımcıları Onur Öymen ve Cevdet Selvi görevlerini korurken, Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş ve İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil de Genel Başkan Yardımcılıklarına getirildi.

Genel Sekreter Yardımcılıklarına ise, İstanbul Milletvekilleri Mehmet Sevigen, Algan Hacaloğlu, Mehmet Ali Özpolat ile eski Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer getirildi.

Edinilen bilgilere göre, toplantıda CHP’nin 1 Mayıs olaylarıyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan hakkında verdiği gensoru da gündeme geldi. Gensoru görüşmelerinde CHP Grubu adına Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi’nin konuşmasına karar verildi. CHP’nin önümüzdeki hafta vermeyi planladığı Sabah- Atv satışıyla gündeme gelen iddialarla ilgili olarak da Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşacağı ifade edildi.

-GÜNDEM YEREL SEÇİM-

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MYK toplantısında güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Kurmaylarına yerel seçimlere odaklanmaları talimatı veren Baykal, hafta sonu İzmir’e yaptığı geziye ilişkin de izlenimlerini aktardı. Yerel seçimlere kadar yurt gezilerine ağırlık verecek olan CHP liderinin ilk gezisini önümüzdeki hafta sonunda Balıkesir’e yapacağı ifade edildi. Belediye başkan adaylarını mümkün olan en kısa sürede kamuoyuna açıklamayı hedefleyen CHP yönetimi, yerel seçimlere dönük bölge toplantılarına da ağırlık verecek. Bu çerçevede önümüzdeki günlerde Ankara’da belediye başkanları toplantısı yapılacak. Baykal’ın yanı sıra, CHP yöneticileri de yerel seçimlere dönük gezilere katılacak.

-KÜLTÜR PLATFORMU BAYTOK’A EMANET-

MYK toplantısında Bilim, Kültür ve Sanat Platformu’nun daha etkin çalıştırılması yönünde de karar alındı. Platformun başına ise Ankara Milletvekili Nesrin Baytok getirildi. Platformun, yerel seçim süreci boyunca daha aktif olarak çalıştırılması hedefleniyor.

-BEKLENTİLERE YANIT VERMELİYİZ-

Toplantıda Baykal, 1 Mayıs tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerini sürdürdü. Baykal, iktidarın anlayışlı davranması durumunda, 1 Mayıs’ın şölen havası içinde kutlanabileceğini söyledi. Hükümetin, bir komplo beklentisi içine girdiğini ifade eden Baykal, yaşananları gensoru görüşmelerinde daha ciddi bir şekilde gündeme getirileceğini kaydetti.
İki hafta önce yapılan CHP kurultayının CHP’ye dönük beklentileri ortaya koyduğunu vurgulayan Baykal, “Bu beklentiye, hem genel merkez olarak, hem de örgütler olarak cevap vermemiz gerekiyor” dedi. İzmir’e yaptığı geziyi değerlendiren Baykal, gördüğü ilgiden büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Baykal, “Demek ki halk artık CHP’yi kucaklıyor. Buna cevap vermemiz gerekiyor” diye konuştu.

-PROGRAM GÜNCELLENMESİ-

Deniz Baykal, parti programının güncelleştirilmesi konusuna da değindi ve kurmaylarına bu konudaki görüşlerini ve değerlendirmelerini hazırlamasını istedi.

MYK toplantısında, kadın ve gençlik kolları kongrelerinin de bir an önce yapılması kararı çıktı.

-AKP’NİN SAVUNMASI-

Baykal, AKP’nin Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu savunmayı da değerlendirdi. AKP’nin gelinen noktada davayı düşürmeye dönük Anayasa Değişikliği yapma fikrinden vazgeçmiş olmasının olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden Deniz Baykal, “Yapılması gereken buydu” dedi.

-BAŞBAKANIN TARTIŞMALI YEMEĞİ-

Deniz Baykal, MYK toplantısında Başbakan Erdoğan’ın bazı gazetecilerle TESEV Başkanı Can Peker’in evinde yediği yemeğe ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Baykal, Başbakan Erdoğan’ın gazetelere yansıyan “İhale sürecine girseydim fiyatı düşürürdüm” açıklamalarına dikkat çekti. Erdoğan’ın açıklamalarının çok önemli olduğunu ifade eden Baykal, eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın Yüce Divan sürecine dikkat çekti.

Erdoğan’ın sözü ile, “Ben istersem ihalelere müdahale ederim” anlayışını yansıttığını kaydeden Baykal, bu tür yaklaşımların Başbakanın “işin içinde” olduğunun göstergesi olarak yorumladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious