CHP'de yeniden koltuk mücadelesi başlıyor! İşte adaylar

CHP'de yeniden koltuk mücadelesi başlıyor! İşte adaylar.9340
  • Giriş : 27.09.2007 / 17:48:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:26:38

Mustafa Sarıgül’ün yanı sıra Baykal’a, eski Grup Başkanvekili, Samsun Milletvekili Haluk Koç rakip oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP'de yeniden koltuk mücadelesi... Şişli Belediye Başkanı Sarıgül'ün yanı sıra Parti Meclisi'ndeki muhaliflerin de eleştirdiği Baykal'a, eski Grup Başkanvekili, Haluk Koç rakip oluyor.

Şinasi Öktem, Ali Topuz gibi milletvekilleriyle pek çok eski vekilin desteklediği Koç'un önümüzdeki günlerde adaylığını resmen açıklayacağı belirtildi. Koç, “Durum değerlendirmesi yapmaya devam ediyorum. Önümüzdeki birkaç günde CHP kamuoyunu bir açıklama yapacağım” dedi. Koç'un yakın çevresine ise “Kurultay'da aday olacağım” dediği öğrenildi.

Okuducu MYK'yı terketti

Dün toplanan CHP MYK'sı ise tartışmalı geçti. 7 saat süren MYK'da, Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Okuducu, Baykal'ı ağır şekilde eleştirdikten sonra toplantıyı terketti. İlçe ve il kongrelerinin başlatılması kararlaştırılan toplantıda Büyük Kurultay'ın Mart'ta toplanacağı öğrenildi. Baykal'a muhalif Balıkesir ve Uşak İl başkanlarının görevden alındığı MYK'da 2 yıldır boş olan Gençlik Kolları Genel Başkanlığı'na Fatih Pala atandı.

CHP, Cumhurbaşkanı adayı çıkaracak

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Bakan Deniz Baykal'ın başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Referandumdan evet çıkarsa 'evet' kararı çıkarsa, CHP'nin aday çıkarabileceği konuşuluyor.

CHP'de olağan kurultay takvimi 1 Ekim 2007'de başlatılacak. Toplantıda, 21 Ekim 2007'de yapılacak halk oylaması da görüşüldü.

Referandumda cumhurbaşkanını halkın seçmesine ''evet'' denilmesi durumunda CHP'nin bir Cumhurbaşkanı adayı belirleyebileceği görüşleri dile getirildi.

Referanduma ilişkin bir kampanya yürütülmeyeceği ancak partilerin gerçekleştireceği televizyon konuşmaları aracılığıyla CHP'nin anayasa değişikliğine ilişkin düşüncesini ve gördüğü sakıncaları aktarması kararlaştırıldı.

Bu arada kurultay takvimi ile ilgili nihai kararı vermek üzere Parti Meclisi'nin 3 Ekim Çarşamba günü toplanması karara bağlandı.

 VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious