CHP'de yine tehlike sinyalleri çalıyor!

CHP'de yine tehlike sinyalleri çalıyor!.11391
  • Giriş : 28.02.2009 / 19:15:00
  • Güncelleme : 28.02.2009 / 18:54:27

Üyelerinin 'sahte imza' suçlamasında bulunduğu Tekin'in Meclis üyeliği adaylığı da tartışmalı hale geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP'li meclis üyesi Nezih Küçükerdem, Tekin'in yasal süre içinde il başkanlığından istifa etmediğini ileri sürerek seçim kuruluna başvurdu.

Kadıköy İlçe Seçimi Kurulu, başvuruyu reddetti. Ancak İstanbul Valiliği, 22 Şubat 2009'da gönderdiği yazıda Gürsel Tekin'in istifa ettiğine dair herhangi bir bilginin kendilerine ulaşmadığını ve halen il başkanı gözüktüğünü bildirdi. Bunun üzerine AK Parti Kadıköy İlçe Başkanı Muharrem Ödemiş, Tekin'in adaylığına itiraz ederek Yüksek seçim Kurulu'na dilekçe verdi. Ödemiş, itirazına gerekçe olarak yasal istifa süresinin son günü olan 3 Aralık 2008'den sonra Tekin imzasıyla yayımlanan belgeleri gösterdi. CHP'li Tekin, 3 Aralık 2008'de istifa ettiğini iddia ediyor. Fakat CHP İstanbul İl Başkanlığı'ndan 19 Aralık 2008 tarihinde CHP ilçe başkanlıklarına gönderilen 'Yerel seçim çalışmaları' konulu yazıda il başkanı sıfatıyla Gürsel Tekin'in imzası bulunuyor. Yine 22 Aralık 2008 tarihli bir başka yazının altında da 'İl Başkanı Gürsel Tekin'in imzası yer alıyor. Tekin, hakkındaki iddiaları reddetti. Yasal süresi içinde istifa ettiğini savundu.

Tekin: Yerime imza atanları mahkemeye vereceğim

Bu arada Tekin, kendisi adına meclis defterine imza atanlara dava açacağını açıkladı. Tekin, "Birileri benim yerime imza atmış, onun hesabı bana soruluyor. Avukatıma bugün talimat verdim. Bu defterlerden sorumlu olan meclis başkanı ile kim yerime sahte imza attıysa dava açıyorum." diye konuştu. Tekin'in suçladığı meclis grup başkanı ile başkan vekili, bu açıklamaya tepki gösterdi. Dönemin meclis grup başkanı CHP İstanbul Milletvekili Şinasi Öktem, imzaların kendisiyle hiçbir alakasının olmadığını söyledi. Öktem, "Grup başkanları meclise girmez zaten. Belediye meclisinin ikinci katında bir oda vardır. Grup başkanı o kata çıkar toplantıyı yapar, çıkar gider." dedi. Dönemin grup başkan vekili Kemal Akar da başkasının yerine imza atmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

Kılıçdaroğlu soruya kızdı;

Vakit muhabiri salondan çıkarıldı

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı konferansta basın mensuplarının tepkisine yol açan bir olay yaşandı. CHP'li adaya Kağıthane'deki evine ilişkin soru soran Vakit muhabiri, Kılıçdaroğlu'nun korumaları tarafından salondan çıkarıldı. Olay, Bahçeşehir Üniversitesi'nin Beşiktaş'taki kampüsünde düzenlenen 'Seçim ve iletişim' konulu konferansta meydana geldi. Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Ancak Vakit muhabirinin sorusu CHP'li adayı kızdırdı. Gazetecinin, "Kağıthane'ye taşındığınızı söylüyorsunuz, ancak ben o eve gittim, kimse yoktu. Orada oturmuyor musunuz?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Hayır orada oturuyorum. Gündüz eşim gazeteciler nedeniyle kapıyı açmıyor. Akşam gelin size bir çay ısmarlayayım." karşılığını verdi. Aynı gazetecinin, bu yöndeki soruları sürdürmesi üzerine Kılıçdaroğlu, "Cevap vermeyeceğim. Vakit gazetesiyseniz teşekkür ederim, ama size cevap vermiyorum. Aleyhimde yazan gazetelere cevap vermeye kalksam, zamanımın büyük bölümünü buna ayırmak zorunda kalırım." dedi. Gazeteci, Kılıçdaroğlu'nun korumaları olduğu ileri sürülen kişilerce salondan çıkarıldı. Toplantıyı takip eden basın mensupları ise korumalara tepki gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*