'CHP'de yönetim anlayışı değişmeli'

'CHP'de yönetim anlayışı değişmeli' .10232
  • Giriş : 23.11.2007 / 10:41:00

Parti içi demokrasinin yeniden kurulması gerektiğinin altını çizen Koç, 'CHP'nin başarısı için, liderlik anlayışı değişmeli' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP kurultayında genel başkan adayı olacağını açıklayan Samsun Milletvekili Haluk Koç, 'Bu süreçte bizim mücadelemiz ?bir kişi gitsin başka kişi gelsin' değil. Yönetim anlayışının değiştirilmesi lazım' dedi. Parti içi demokrasinin yeniden kurulması gerektiğinin altını çizen Koç, 'CHP'nin başarısı için, liderlik anlayışı değişmeli, ortak akıl egemen kılınmalı ve parti kurulları çalıştırılmalı. Gençler ve kadınlar tekrar aktif hale getirilmeli' diye konuştu.

CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç, CHP'nin başarısı için 'yönetim' anlayışının değişmesi gerektiğini söyledi. Parti içi mücadelelerinin 'birileri gitsin başkaları gelsin' anlayışından öte olduğunu belirten Koç, parti yönetiminde ortak aklın egemen kılınmasının önemine işaret etti.
CHP'nin 2008 Mart ayında yapmayı planladığı kurultayında genel başkanlık için yarışmaya hazırlanan CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç, çalışmalarına ilişkin ANKA'ya açıklamalarda bulundu. Merkezi örgütlenme çalışmalarını tamamladıklarını söyleyen Koç, politika oluşturmak açısından çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Hafta başında Trakya turuna başlayacağını ifade eden Koç, Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da iki günlük programlar yapacağını söyledi. Koç şunları söyledi:
'Zaman bakımından sıkıntımız var. İlçe ve il kongreleri başlayacak. Bu arada bölgesel olarak örgüt çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Doğrudan örgütle buluşarak, sorunları yerinde görerek düşüncelerimizi anlatacağız. Bu daha zahmetli yol ve daha zahmetli süreç. Ancak, örgüt kucaklaşmak istiyor. Bu eksikliği gidermek istiyoruz. Amacımız CHP'nin kurumsal kimliğini güçlendirmek. CHP'nin kurumsal kimliği içerisinde bir kişi yarışı oluşturmak gibi derdimiz yok.'


-MUHALEFET TANIMINI DEĞİŞTİRDİK-


CHP'de muhalif hareketlerin şimdiye kadar sokakta bağırmakla eş anlamlı görüldüğünü belirten Koç, bu anlayışı yıktıklarını söyledi. Koç, 'Ben bu şekilde tanımlanmaması için ve bu şekilde algılanmaması için özen gösteriyorum. Yönetim anlayışı tarifi getirmeye çalışıyorum. Mevcut yönetim anlayışının, tümden değiştirilmesine dönük taleplerimi dile getiriyorum ve alternatiflerimi sunuyorum' dedi. Sağlıklı muhalefet için parti içi demokrasinin önemine işaret eden Koç, şöyle devam etti:
'Biz ön seçim mekanizmasının kural olarak tüzüğe yerleştirilmesini öngörüyoruz. CHP'nin kendi içinde demokratik yapıya kavuşması için önerilerimizi dile getiriyoruz. Şimdi açıktan tavır koymamış birçok kişinin, bir ay sonra, iki ay sonra bu sürece katılıp katılmayacağını garanti edemezsiniz. CHP'de değişim talebi sadece parti içi tabandan kaynaklanan bir talep değil. Genel baktığınız zaman Türkiye'de demokrasinin sağlıklı kurum ve kurallarıyla işlemesini isteyen geniş bir kamuoyu kesimi bu değişimi talep ediyor. Herkes AKP'nin tek kale oynamamasını istiyor.'


-BAYKAL 2004'TE BIRAKMALIYDI-


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, genel başkanlığı 2004 yılında yapılan kurultayda bırakması gerektiğini savunan Haluk Koç, ancak tartışmaların bir kişi etrafına indirgenmemesini istedi. Sorunun tek başına genel başkan olmadığının altını çizen Koç, 'Bu süreçte bizim mücadelemiz ?bir kişi gitsin başka kişi gelsin' değil. Birileri gitsin başkaları gelsin mücadelesi değil. Yönetim anlayışının değiştirilmesi lazım' dedi.
CHP'de liderlik kavramının yeniden masaya yatırılmasının, parti yönetiminde ortak aklın egemen kılınmasının ve parti kurullarının çalıştırılmasının önemine işarete eden Koç, gençlik ve kadın örgütlenmesinin daha aktif hale getirilmesi gerektiğini kaydetti. 'Parti içinde demokrasi yeniden kurulmalı' diyen Koç, şunları söyledi:
'Tümden yönetim değişikliğini ve yönetim anlayışının değişmesi gerektiğini ifade ediyoruz. CHP üst yönetiminde iki önemli istifa oldu. Her ne kadar son istifa bir yerel örgüt sorununa dayandırılmak istense de bir ideolojik çerçeve sunuldu. O ideolojik çerçeve benim 18 Ekim'deki adaylık açıklamamda belirttiğim hususlarla örtüşüyor. Demek ki CHP üst yönetiminde de siyasi sadakat kavramının dışında bazı gerçeklerle yüzleşenler var.'


-TEK ADAY NETLEŞTİ SAYILIR-


Muhalefetin kurultayda büyük olasılıkla tek adayla çıkacağını ifade eden Koç, şöyle devam etti:
'Tabandan böyle yansıyor. Organize bir şekilde ben bunu bir grup hareketi olarak görmüyorum. Herkes kişisel olarak ben de adayım ben de varım diyebilir. Ama sonuçta bu işin siyaset gerçeğinde şekillenmesi tek aday üzerinden görüşlerimi açıklıyorum. Bunları ben diye açıklamıyorum. Bunları ortak potada açıklamaya çalışıyorum. Buna katılan herkese de bu çalışma yapısının açık olduğunu söylüyorum. Burada olanlar bu harekete inanan öncü yapılar. Yarın aramıza katılacak olanlara da ilkeleri benimseyerek CHP'nin yeniden yapılandırılması ve yeni bir yönetim anlayışına kavuşturulması ve çağdaşlaştırılması ve tekrar solla buluşturulmasına katkı verecek olanlara da kapımız, gönlümüz açık. Ben o daveti koruyorum. Bu şekilde de gelişiyor siyasi süreç.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious