CHP'deki tartışma partiyi karıştırdı

CHP'deki tartışma partiyi karıştırdı.15065
  • Giriş : 20.02.2009 / 09:44:00

Gürsel Tekin'in istifa restiyle başlayan liste tartışması partiyi karıştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yönetimdeki hiziplerin kavgası Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Sağ'ın merkezinde gelişti. CHP yöneticileri Mehmet Sevigen ve Algan Hacaloğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün baskısıyla Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Sağ'ı listeden sildi.

Tekin, Sağ'ı gerekçe göstererek istifa edeceğini açıkladı. Tam bu noktada Deniz Baykal devreye girince, Tekin, kardeşi Yüksel Tekin'i Ataşehir'den 6. sıraya, mali müşaviri Ediz Zeyrek'i Esenyurt'tan 2. sıraya yerleştirdi. Sağ ise liste dışı kaldı. Gelişmeden Tekin'i sorumlu tutan ve "Yakınlarını listeye sokmak için beni kullandı." diyen Hüseyin Sağ'a, CHP İl Başkanı'nın cevabı ise sert oldu: "Hüseyin Sağ için çok mücadele ettim ama o psikopat ve dengesiz biri." Tekin, Sağ'ı Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ile Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu'nun istemediğini açıkladı. Ardından ilginç bir ifade kullandı: "Selami Öztürk'ün kız kardeşi hakkında bir şeyler söylemiş. Bu yüzden de Selami Bey tepkili." Tekin'in bu sözlerini yalanlamayan Sağ, Öztürk'ün müteahhit olan kız kardeşinin 3 kat imarlı yere 7 kat bina yapıp imar planında değişiklik istemesine tepki gösterdiği için her yerde konuştuğunu savundu. Tartışmanın taraflarından Selami Öztürk, iddiaları kabul etmezken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Abdülkadir Cebecioğlu anlatılanları doğruladı.

Tekin, Sağ'ın yakınlarını listeye soktu iddialarını reddederken, "Hemşehrilerimi yazdırdığımı iddia ediyor. Bana iki tane adam söylesin." dedi. Ancak malî müşavir arkadaşını önerdiğini kabul etti. İl başkanı olarak bu hakkının olduğunu vurguladı. Tekin, şöyle devam etti: "İstanbul'u 40 ilçe desek 900 tane adamdan il başkanı bir tane adam yazdırmışsa bunun lafını etmek çok ayıp. Ataşehir'den 9. sırada ağabeyim var. Ama onun benimle bir ilgisi yok. Ben sadece olmaması gereken isimleri söyledim." Hüseyin Sağ ile bundan sonra da görüşeceğini belirten Tekin, söz konusu açıklamalara çok sinirlendiğini kaydetti. Yüksek seçim Kurulu'na verilen tartışmalı listeyi görmek dahi istemediğinin altını çizerken CHP'nin elinde bulunan Kadıköy, Beşiktaş ve Avcılar gibi ilçelerde sorun olduğunu vurguladı.

Hüseyin Sağ, Tekin'in suçlamalarına, 'yazıklar olsun' diyerek tepki gösterdi. Sağ, "Namuslu insanların hakkında söylenecek en basit laf deli demektir. Eğer başkalarının yanlışlarını kabul ederek akıllı olacaksam kendi fikirlerimle deli olmaya razıyım. Tekin, biat etmediğim için böyle söylüyor. Benim için hırsız demesinler de deli diyebilirler. Gürsel Tekin gibi dengeli olmaktansa dengesiz olmayı tercih ederim." şeklinde konuştu. Sağ, Gürsel Tekin'in Selami Öztürk'ün kız kardeşiyle ilgili her yerde açıklamalar yaptığını ileri sürdü. Ardından şu bilgileri verdi: "Selami Öztürk'ün kız kardeşi müteahhit. Öztürk'ün kız kardeşinin, oğlunun ve damadının ortak olduğu şirketin iki tane plan tadilatı var. Büyükşehir'de bekliyor. Büyükşehir komisyonunda kız kardeşiyle ilgili çıkan kavga dışarıya kadar yayıldı. Ben de oradan duydum. Ayrıca Gürsel Tekin, Selami Öztürk'ün belediye başkanı olmaması için uğraştı."

Tartışmanın taraflarından biri olan Selami Öztürk ise kardeşiyle ilgili iddiaları kabul etmedi. Öztürk, "Kız kardeşimle ilgili bir problem yok. Öyle bir şey olmaz. Gürsel Bey olmayan bir şeyi kimseye söyleyemez. Bu iddiaları Tekin de getirebilir başkası da. Ama bu aramızda problem teşkil etmez." dedi. Öztürk, İl Başkanı Gürsel Tekin'in 'Sağ'ı istemeyen Selami Öztürk' şeklindeki açıklamasını ise yalanladı: "Hüseyin Sağ'ı ne il başkanı ne de ilçe başkanı önerdi. Liste için hiç gündeme gelmedi. Hüseyin Sağ'dan şikâyetçiyim ama gündeme gelmedi. Ne Gürsel Bey'in ne de benim öneri listemde Sağ yok."

'İmara aykırı binayı kurtarmaya çalışıyorlar'

Hüseyin Sağ'ın Kadıköy Belediye Başkanı Öztürk'ün kız kardeşiyle ilgili iddiaları doğrulandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin AK Partili meclis üyesi Abdülkadir Cebecioğlu, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti: "Önce imara aykırı olarak bina yapmışlar. Ardından plan tadilat teklifi vermişler. Bu plan tadilat teklifi Büyükşehir Belediyesi'nde kabul görmedi. Yeniden teklif verildi. Beklemede şu an. 3 kat imarlı bir yere 7 kat bina yapmışlar. Projede bodrum göstermişler. Bu bodrumu da iskâna açmışlar. Şu anda bu şekilde kullanıyorlar. Bunu yasallaştırmak için de plan tadilat teklifi verdiler."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*