CHP'den, Fırat hakkında suç duyurusu

CHP'den, Fırat hakkında suç duyurusu.9833
  • Giriş : 29.02.2008 / 15:04:00

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Kemal Kılıçdaroğlu, Sosyal Güvenlik Kanunu Tasarısı ile vatandaşların haklarının ellerinden alındığını savunarak, hükümetin son olarak işçilerin kıdem tazminatını yok edecek bir tasarı hazırladığını ileri sürdü. Çalışanların Sosyal Güvenlik Yasası'na yeteri kadar tepki göstermediğini, bundan cesaret alan hükümetin de kıdem tazminatlarını tırpanlayacak düzenleme hazırladığını savunan Kılıçdaroğlu, "Hükümet eğer bu yasayı, Ekonomik ve Sosyal Konsey'de işçilerin onayını almadan getirirse Meclis'te şiddetli muhalefet yapacağız'' dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Irak'ın kuzeyine yapılan kara harekatının durdurulduğuna ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine, ''Bu sorunun ilk muhatabının Sayın Başbakan olması lazım. Eğer Sayın Başbakan şu ana kadar susuyorsa suskunluğunun nedenini de öğrenmemiz lazım'' diye konuştu.

Dün Türkiye'ye gelen ve bazı görüşmelerde bulunan ABD'li heyete, ''Afganistan'dan henüz ABD'nin çekilmediğini, onlar çekilirse biz de çekiliriz'' denildiğini basından takip ettiğini savunan Kılıçdaroğlu, ''Eğer Sayın Başbakan niçin geri çekildiğimizi kamuoyuna doyurucu bir şekilde açıklarsa biz de öğrenmiş oluruz. Ama bu çekilme ABD'nin telkini ile olmuşsa, ABD'nin güdümünde Kuzey Irak'a girdik, onların isteği üzerine de çıkıyoruz demektir'' diye konuştu.

DENGİR MİR MEHMET FIRAT HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın, rektörler hakkında savcıları göreve çağırdığı açıklaması hakkında ne düşündüğünün sorulması üzerine Kemal Kılıçdaroğlu, ''Sayın Dengir Mir Mehmet Fırat bir hukukçu. Rektörleri suçluyor, açılan soruşturmaya bir anlamda engel olmaya çalışıyor. TCK'nın 288. maddesine göre, adli soruşturmayı engellemeye teşebbüs suçu işlemiştir" dedi.

Fırat hakkında önümüzdeki hafta Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacaklarını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, herkese hukuk dersi veren Fırat'ın rektörlerin hukuk fakültesinde niçin toplandığını bilmesi gerektiğini savundu. Kılıçdaroğlu, "Rektörler hukuk fakültesinde boşuna toplanmadılar. Hukuka sığınıyorlar, hukukun kendilerine sağladığı bütün olanaklarla Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olmasını önüne konulan barajlara karşı mücadele ediyorlar. O barajları yıkmaya çalışanlar da Sayın Fırat ve onun yandaşlarıdır'' şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in ''Rektörler haddini bilsin'' şeklinde bir açıklama yaptığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, ''Önce haddini bilmesi gereken Milli Eğitim Bakanıdır. Milli Eğitim Bakanlığını tarikatların yuvası haline getirdi. Cumhuriyete karşı olanların istihdam edildiği bakanlık niteliğine dönüştürdü'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious