CHP'den, Menderes'in köyüne 'demokrasi' teşekkürü

CHP'den, Menderes'in köyüne 'demokrasi' teşekkürü.13381
  • Giriş : 06.01.2008 / 10:35:00

Menderes'in köyünde referandumla köy kahvesinde sigara içmek yasaklanmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merhum Menderes'in köyü Çakırbeyli'de köylüler referanduma gitti; sandıktan yüzde 98 oranında 'evet' oyu çıkınca kahvehanelerde sigara yasağı başladı.

27 Mayıs darbesinde idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes'in köyü Çakırbeyli, Türkiye'ye örnek olmanın gururunu yaşıyor.

Köylüler, sigara yasağını Meclis'ten önce harekete geçerek hayata geçirdi. Referandum yaparak kahvehanelerde sigara içimini yasakladılar. Bu durum ilginç bir tablonun oluşmasına da vesile oldu. Çakırbeyli köylülerini ilk tebrik eden parti, merhum Menderes'in en büyük siyasi rakibi CHP oldu. CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, köy muhtarı Mehmet Demir'i telefonla arayarak kutladı: "Bize demokrasi dersi verdiniz." Muhtar Demir, bu telefondan çok mutlu olduklarını söylüyor. Bazı çevre köylerinin de bu yöntemle sigarayı yasaklamaya başladığı bilgisini veriyor.

TBMM, yeni yılın ilk icraatı olarak kapalı yerler, ulaşım araçları dahil neredeyse evlerin dışında her yerde sigara yasağı getiren yasayı çıkardı. İktidar ve muhalefetin işbirliği ile çıkarılan yasa, kurallara uymayan tiryakilere ağır yaptırımlar getiriyor. Aydın'ın Koçarlı beldesine bağlı Çakırbeyli köylüleri ise Meclis'i beklemeden sorunu 'demokratik' bir yöntemle çözdü. Köylüler referanduma gitti; sandıktan yüzde 98 oranında 'evet' oyu çıkınca kahvehanelerde sigara yasağı başladı. Köyde bulunan 5 kahvehaneye 'sigara içilmez' levhası asıldı.

Kemal Çakırbeyli, merhum Menderes'in doğduğu ve çiftliğinin bulunduğu köy olarak Demokrat Parti(DP)'lilerin gönlünde ayrı bir yere sahip. Köylüler, her seçimde Menderes'e olan vefalarını gösteriyor. DP geleneğinden gelen DYP, baraj altında kaldığı 3 Kasım'da bile Çakırbeyli'de birinci parti oldu. Sadece 22 Temmuz seçiminde 1950'den bu yana ilk kez birinciliği kaptırdılar. DP'lilerin 'kalesi' olarak bilinen Çakırbeyli'nin CHP tarafından tebrik edilmesi anlamlı bulunuyor. CHP Grup Başkan Vekili Kılıçdaroğlu, sigaraya karşı demokratik yolla yapılan yasaklamayı takdirle karşıladığını belirtiyor. Kılıçdaroğlu, "Haberi duyunca çok mutlu oldum. Köylüler örnek bir karar almış. Köy muhtarını aradım ve 'Bize demokrasi dersi verdiniz' sözleriyle kutladım." diyor.

CHP'li Kılıçdaroğlu da uzun süreli tiryakilikten sonra sigara kullanmaya son veren siyasetçiler arasında. 3 Kasım 2002'de CHP saflarında siyasete atılan Kılıçdaroğlu, daha önce bürokrat olarak görev yapmıştı. DYP-SHP koalisyon hükümeti döneminde SSK Genel Müdürlüğü görevine getirilen Kılıçdaroğlu, sigarayı Refah Parti(RP)'li bir bakanın bıraktırdığını anlatıyor: "Refahyol hükümeti kurulunca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koltuğuna RP'li Necati Çelik oturdu. Sayın Çelik beni SSK Genel Müdürlüğü görevinden aldığı gün sigarayı bırakmaya karar verdim. Çünkü, mücadele etmeye karar vermiştim ve daha güçlü, sağlıklı olmalıydım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious