CHP'den 2 yasa için iptal davası

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

CHP, Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu ile İskan Kanunu'nun bazı maddelerinin iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesinde dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anamuhalefet partisi olarak bu TBMM döneminde Anayasa Mahkemesine 84. başvurularını yaptıklarını belirten Koç, bugüne kadar sonuçlanan 35 başvurularından 24'ünün kabul edildiğini, 11'inin ise reddedildiğini kaydetti. Koç, “CHP'nin Anayasaya aykırılık iddialarının yüzde 70'inin yüksek yargı tarafından da kabul edildiği ortaya çıkıyor ve bu, 4 yıllık yasama döneminin Anayasaya aykırılık iddiaları altında nasıl gerçekleştiğini ortaya koyuyor” diye konuştu.
Daha önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in iade ettiği ve TBMM'de aynen kabul edilen Kamu Denetçiliği Kanunu'nun çok sayıda maddenin Anayasa'ya aykırı olduğunu savunan Koç, İskan Kanunu'nun da bazı maddelerinin Anayasa'ya aykırı olduğunu idda etti.

“FETVA VERMESİNİ Mİ İSTİYOR?”

Koç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Meclis çalışmalarının hızıyla ilgili değerlendirmelerine yer verilen bir haberin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

“Temel yasa kavramı, garabeti içerisinde hızlandırılmış yasa çıkarma taktiğiyle getiriyorlar. Sayın Başbakan nasıl hızlı çalışmasını istiyor? İsterlerse hiç görüşmeyelim yasaları. Doğrudan fetva versin Başbakanlık, onu mu istiyor? TBMM'nin zaten temel yasa kavramıyla iyice sınırlanmış görüşme trafiğini, takvimini hepten ortadan kaldıralım, daha çabuk çalışsın. O zaman Meclisi kaldıralım, Başbakanlık emri ve fetvasıyla kanunlar yürürlüğe girsin.”

Erdoğan'ın Meclis'in çalışma sistemiyle ilgili geniş bilgi sahibi olmadığını savunan Koç, “Yoksa başka türlü bir yorumla yaklaşması beklenirdi. Sanki tarifeli tren geç geliyor da makiniste soruyor, 'rötarın sebebi ne' diye. Ciddi olmak lazım” diye konuştu.

Koç, Erdoğan'a rahatsızlığı nedeniyle de acil şifa diledi.

CHP, Ombudsmanlık Kanunu olarak bilinen Kamu Denetçiliği Kanununun bazı maddelerinin, Anayasa'nın temel olarak “kuvvetler ayrılığı” ilkesine aykırı olduğunu savunuyor ve ilgili maddelerin iptalinin ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesini istiyor.

İskan Kanunu'nun yürütmeye asli düzenleme yetkisi tanıdığına işaret eden CHP, bu yasanın da bazı maddelerinin Anayasaya aykırı olduğu iddiasıyla iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesini talep ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious