CHP'den Başbakan'a: Gel birlikte seçelim

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 12 milletvekili Adıyaman'a gelerek incelemelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Oğuz Oyan başkanlığındaki heyet, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ATSO) basın toplantısı düzenledi. Gezi hakkında bilgi veren Oyan, Başbakan'a uzlaşma çağrısı yaptı.

Oyan, iktidara yüklenerek, "Bunlar kendi yakınlarını zengin etmek için iktidar oldular." dedi. Çankaya için Başbakan Erdoğan'a uzlaşma önerisinde bulunan Oyan, şöyle konuştu; "Yüzde 34 oyla geldiniz. Meclisin 3'te ikisine sahipsiniz. Bu sayıya güvenip buna girişme, çünkü senin oyun azınlıktır. O oylar sana verilmemiş. Dönemi biten eskimiş bir mecliste bunu yapma. Gel yeni meclis oluşturup sonra seçelim dedik. Bu olmadı. Ama hiç olmazsa şunu yap diyoruz. Uzlaşma kültürün olsun. Sen ve ben toplam yüzde 55 oy aldık. Bu oyla birlikte bir ortak nokta bulalım, yine senin önereceğin adaylar üzerinde, ama gel birlikte aday belirleyelim. Halkın çoğunluğunun rızasını oraya yansıtalım. Gerginlik yaşatma. İstikrar olsun istiyoruz. Bunun için iki tarafında adım atması lazım. Sadece tek taraflı uzlaşma olmuyor. Biz buna davet ediyoruz." dedi.

Ak Parti'nin bir kez daha iktidar olup cumhurbaşkanlığını ele geçirmek istediğini belirten Oyan, "AK Parti ve İMF'ye bu zihniyete Çankaya'da teslim edersek geriye ne kalır. İşte o yüzden bu zihniyetin Çankaya'ya çıkmaması kavgasını ediyoruz. Sadece bunlar cumhuriyet değerlerine, sadık olmadıkları için değil, cumhuriyetin temeline dinamit koyacakları için değil, aynı zamanda bunlar İMF'siyle tam bir soygun haline getirecekler. Bu ülkenin birliğini de sağlayamayacaklar. Umurlarında da değil. İşte bu yüzden biz Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olmamalı diyoruz. Bunu yüksek sesle hep beraber haykırmalıyız." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious