CHP'den Başbakan'a randevu tepkisi

  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, DYP ve ANAVATAN'dan randevu isterken CHP'yi dışarda bırakmasına tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Topuz, "Bazı partilerle görüşürken, anamuhalefet partisiyle görüşmeme, hükümet adına çok büyük zafiyet ortaya koyar. Öyle bir noktaya gelmezler, CHP'yi ziyaret ederler diye düşünüyorum" diye konuştu.

TBMM'de gazetecilerle bir sohbet toplantısı düzenleyen Ali Topuz, cumhurbaşkanlığına AK Parti'nin siyasi kimliğini temsil eden bir kişi getirilerek, bu makamda AK Parti zihniyetinin, 7 yıl boyunca oluşturulmak istenildiğini söyledi. Meclis'te matematiksel çoğunluğun, milletin vicdanını tatmin etmeyeceğini savunan Topuz, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın geçen haftaki açıklamaları ile Cumhuriyet mitingine katılanların Türk milletinin büyük çoğunluğunun beklentilerini yansıtan açıklamalar olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin uzlaşma sağlanmadan yapılması halinde, siyasi bakımdan Türkiye'nin kaosa girebileceği, ekonominin olumsuz etkilenebileceği savunan CHP Grup Başkanvekili Topuz, Başbakan Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı seçimi konusunda ANAVATAN ve DYP liderleriyle bir araya geleceği ziyaretlerin uzlaşma sağlamaya dönük olması gerektiğini söyledi.

Ali Topuz, Erdoğan'ın DYP ve Anavatan'a yapacağı ziyaretlerin amacının, 367'yi bulamama tehlikesini gidermek olmaması gerektiğini vurgulayarak, ''Sayın Erdoğan kafasından böyle şeyler geçirse bile, DYP ve ANAVATAN yöneticileri, AKP'nin suçuna ortak olma konusunda herhalde direneceklerdir. AKP'nin, bu konuda sağlamak istediği destek, karşısındakilere 'oyunuzu bana satın' anlamından daha başka bir şey ifade etmez'' diye konuştu. Topuz, AK Parti'ye destek verenlerin boyunlarına, 'rejimi, demokrasiyi, kendi çıkarları için sattılar' yaftasını asılacağını öne sürdü.

BÜLENT ARINÇ'A TEPKİ

Ali Topuz, TBMM Başkanı Bülent Arınç için, "Bu Meclis Başkanı bir militandır. AKP'nin içinde, radikal dinci kanadın bir militanıdır'' dedi. Arınç'ın, boyunu aşan konuşmalar yaptığını ileri süren Topuz, Arınç'ın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer için saygısız ifadeler kullandığını kaydetti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın "Meclis sivil, dindar, demokrat Cumhurbaşkanı seçecek" şeklindeki sözlerini eleştiren Ali Topuz, şöyle konuştu: ''Cumhurbaşkanlığına, Anayasa'da yazılan şu şu ilkeleri benimseyen, dinci, dindar birisi geleceğini söylemiştir. Sayın Arınç, kimin dindar, kimin dindar olmadığını nereden biliyor? Allah'ın vekili mi? Dinimize göre, haddini bilmezliğin daha ötesi olabilir mi? Bundan önceki cumhurbaşkanları dindar değil miydi? Arınç, bu gürültü patırtı içinde,

kendisine bir şeyler kapmaya çalışıyor. Tesadüfen bir Meclis Başkanlığı kapmış 'acaba cumhurbaşkanlığını bu arada kapabilir miyim' diyor. Sayın Arınç, bu arada hiçbir siyasi makam kapamazsınız. Siz kapmaya meraklısınız, sizin kapacağınız şey, Manisa'da mesir macunu kapmaktır. Bundan sonra size o kaldı.''

Bir gazetecinin, ''ANAVATAN ve DYP'nin de Genel Kurul'da olması halinde 367 sayısına ulaşılacak. Bu durumda CHP'nin tavrı ne olacak?'' diye sorması üzerine Topuz, ''ANAVATAN ve DYP milletvekillerine bu oyunun parçası olacağını yakıştırmam'' dedi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda 367 şartı bulunduğunu savunan Topuz, bunu tespit etmenin ilginç bir yöntemini geliştirdi. Topuz, "İçeride 367 yoksa, bunu kanıtlayan dışarda toplanmış milletvekilleri, mesela CHP, ANAVATAN, DYP ve bağımsızlar ortak bir toplantı yaparlar, kaç kişi olduklarını tespit ederler ve bu kadar kişinin katılmadığını, yasal güvenceye bağlayarak, noter huzurunda ya da başka şekilde yaparlar. Karar verilirse, bu da düşünülebilir" diye konuştu.

Erdoğan'ın CHP'den randevu talebi olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine Ali Topuz, ''Böyle bir ziyaret programı olmadı. Gelmeme ihtimali de vardır. Bazı partilerle görüşürken, anamuhalefet partisiyle görüşmeme, hükümet adına çok büyük zafiyet ortaya koyar. Öyle bir noktaya gelmezler, CHP'yi ziyaret ederler diye düşünüyorum. Ama böyle bir ziyaret beklediğimiz için söylemiyorum'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious