CHP'den belediyelerin iptaline tepki

CHP'den belediyelerin iptaline tepki.10245
  • Giriş : 28.02.2008 / 19:17:00

CHP Grup Bakanvekili Kemal Anadol, iktidarın, ''Seçim sandığını Zati Sungur sandığına çevirerek bin 147 belediyenin tüzel kişiliğine son verdiğini'' belirterek, ''Bu siyasi bir cinayettir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nüfusu 2 binin altına düşen 863 belde belediyesi ile bazı ilk kademe belediyelerinin kaldırılmasını ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören kanunun tasarısı görüşülÜrken konuşma süresi ve önerge sayısının sınırlandırılması üzerine TBMM içişleri Komisyonunu terk eden CHP ve MHP grup başkanvekilleri ve milletvekilleri, tepkilerini düzenledikleri basın toplantısında dile getirdiler.

CHP'li Anadol, AK Parti'nin, TSK'nın sınır ötesi operasyonları ve türban tartışmaları sürerken gözüne yerel yönetimleri kestirdiğini savunarak, getirilen düzenlemeyle yerel yönetimlerin katledildiğini söyledi.

Tasarının ''AKP Genel Merkezinde bir ekip tarafından hazırlandığını savunan Anadol, ''Önlerine 22 Temmuz seçim sonuçlarını alarak, Özal yöntemleriyle seçim sandığını Zati Sungur sandığına çevirerek bin 147 belediyenin tüzel kişiliğine son veriliyor. Bu siyasi bir cinayettir'' dedi.

Fransa'da 36 bin belediyeye karşı Türkiye'de 3 bin 225 belediye bulunduğuna dikkati çeken Anadol, yapılanın demokrasi ve rejim açısından cinayet olduğunu söyledi.

Tasarıyla 43 yeni ilçe kurulduğunu belirten Anadol, şöyle konuştu:

''Osmanlı'dan gelen ve İstanbul'un simgesi olan Eminönü'yü kaybedecekleri için alıp Fatih'e bağlıyorlar. İzmir'de Karabağlar ve Bayraklı'nın ilçe olması için geçen dönem verdiğimiz teklifleri reddettiler ama şimdi buraları ilçe yapıyorlar. Ama Bayraklı'yı ilçe yaparken Bornova ve Karşıyaka'dan bazı mahalleler alıyorlar. Hani Türkiye referandum kültürüne alışmalıydı? Buralarda oturanlara sorsunlar. Referandum sadece Abdullah Gül için mi yapılacak?''

Komisyonda önerge sayısının ve konuşma süresinin kısıtlanmasının İçtüzüğe aykırı olduğunu, ''AKP'nin kendi kendine İçtüzüğü değiştirdiğini'' ifade eden Anadol, bunu kabul etmediklerini, muhalefet olarak komisyonu terk ettiklerini anlattı.

''Tasarıyı muhalefetsiz, kendi kendine görüşecekler'' diyen Anadol, ''Yangından mal kaçırıyorlar. Bunun 28 Mart'a kadar yetişmesi için ellerinden gelen usulsüzlük ve yasa dışılığı yapıyorlar'' ifadesini kullandı.

-''KAPTI KAÇTI YÖNTEMİYLE...''

Anadol'un ardından basın toplantısı düzenleyen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türkiye'nin tümünü ilgilendiren, demokrasinin beşiği olan yerel yönetimleri ilgilendiren tasarının sıkıştırılmış bir zaman diliminde ve ''Kaptı kaçtı yöntemiyle görüşülerek yasama kalitesinin düşürüldüğünü'' söyledi.

Komisyon görüşmelerinde konuşma süresi ve önerge sayısı kısıtlandığını belirten Vural, şöyle konuştu:

''Bu, yapılmak istenenin milleten, milletin vekillerinden saklanmasıdır. Çoğunluk iradesiyle milletin sesinin kısılmasıdır. Bu nasıl demokrasi? 2 gün daha fazla çalışılsın. Millet, vekillere çalışması için para vermiyor mu? Sırça köşklerde yaşayacaklarına gelsinler burada çalışsınlar. Benim askerim karda, kışta canını veriyor ama onlar 2 saatini vermekten imtina ediyorlar.

MHP'li komisyon üyelerinin milletin talep ve itirazlarını dile getiremeyecekleri nedeniyle görüşmeleri terk ettiğini belirten Vural, iktidarın çalışmaktan kaçtığını savundu. Vural, iktidarın, muhalefetin 5-10 dakika daha fazla konuşmasına rahatsız olduğunu, ''Çoğunluk diktatöryası anlayışını benimsediğini'' söyledi. Vural, tasarının demokrasinin kalelerini yok etmeye yönelik ''Siyasi tezgah yasası olduğunu'' belirtti.

Tasarının hem İçtüçük hem de Mevzuat Hazırlama Yönetmeliğine aykırı olduğunu bildiren Vural, ''Bir komisyonda bile milletvekili derdini anlatamıyor. Bu nasıl demokrasi anlayışı? Beyefendiler herhalde bir an önce bitsin de dizi seyretmeye mi gedecekler? Çabuk çabuk bitirmek ve yasamayı tek parti iktidarı gibi kullanmak, Türkiye'nin demokratik parlamenter sistemine de aykırıdır'' dedi.

Anadol ve Vural, basın toplantısının ardından randevu aldıkları TBMM Başkanı Köksal Toptan ile görüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious