CHP'den "Burs Eyvahı" yükseliyor!

CHP'den
  • Giriş : 29.11.2008 / 11:35:00
  • Güncelleme : 29.11.2008 / 12:15:39

Burs verilmesini engelleyen CHP'de Yerel seçimlerin yaklaştığı şu günlerde 'Burs Eyvah'ı yükselmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Yalova Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Muharrem İnce, öğrencilere belediye bursunun yanı sıra kamu kurumlarından burs verilememesinin arkasında hükümetin olduğunu savundu. İnce, hükümetin 5102 sayılı kanun ile belediyeler dışındaki tüm kamu kurumlarının burs ve kredi vermesinin önüne geçtiğini iddia etti.

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, yaptığı açıklamada, Yükseköğrenim öğrencilerine burs, kredi ve nakdi yardım verilmesiyle ilgili esas ve usulleri düzenleyen 5102 sayılı kanunun 3 Mart 2004 tarihinde TBMM'nden geçtiğini anımsattı. İnce, hükümet tasarısı olarak TBMM'ye sevk edilen bu kanunun 2. maddesinin 2. fıkrasında “Genel bütçeli daireler, katma bütçeli idareler, kamu iktisadî teşebbüsleri ve bağlı ortaklıkları, bütçenin transfer tertibinden yardım alan kuruluşlar, il özel idareleri ve bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmeler, özel bütçeli kuruluşlar, özelleştirme kapsam ve programına alınmış, hisselerinin yarısından fazlası kamuya ait olan özel hukuk hükümlerine tâbi kuruluşlar, fonlar, döner sermayeler, kamu bankaları, kanunlarla veya kanunların verdiği yetkiye dayanılarak kurulan kurumlar ile kurul/üst kurullar ve diğer tüm kamu kurum ve kuruluşları (belediyeler hariç) birinci fıkrada belirtilen yüksek öğrenim öğrencilerine burs, kredi ve nakdî yardım adı altında herhangi bir ödeme yapamazlar; ilgili mevzuatları gereği burs, kredi verilmesini öngördükleri yüksek öğrenim öğrencilerini, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bildirirler” denildiğini bildirdi.

“BURS MİKTARI ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNDE OLMALI”

Bu düzenleme ile AK Parti hükümetinin belediyeler hariç olmak üzere, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının üniversite öğrencilerine burs vermelerini engellediğini iddia eden İnce, “Kanun tasarısının genel gerekçesinde 'devlete ait çeşitli kuruluşlar tarafından da yüksek öğrenim öğrencilerine burs, kredi verilmekte veya muhtelif nakdî yardımlar yapılmaktadır. Ancak bu yardımlar birçok kuruluş tarafından birbirlerinden habersiz şekilde yapılmakta ve zaman zaman aynı öğrenciye birden ziyade yardımın yapıldığı görülmektedir' ifadesi de AK Parti'nin öğrencilerin farklı kurumlardan burs almalarını engellemeye yönelik olarak bu kanunu çıkardığını göstermektedir” dedi. Yurtkur'un öğrencilere verdiği bursun miktarının 160 YTL olduğunu anımsatan İnce, 160 YTL'nin ailesinden destek alamayan bir öğrenci için yeterli olmadığını, burs ve kredi miktarının en az asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini söyledi.

"BİZ MAHKEMEYE YENİDEN BURS VEREBİLMESİ İÇİN BAŞVURDUK"

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in “CHP'nin öğrencilerin burs parasına göz diktiği” yolundaki ifadelerini yalanlayan İnce, “CHP Anayasa Mahkemesi'ne belediyelerin burs vermelerini engellemek için değil, AKP tarafından çıkartılan 5102 sayılı kanunla burs vermeleri engellenen diğer kamu kurum ve kuruluşlarının öğrencilerimize burs vermelerini sağlamak için müracaat etmiştir” ifadelerini kullandı. Üniversitelerin bile kendi öğrencilerine burs vermelerini engelleyen söz konusu kanun ile belediyelerin kanun kapsamı dışında tutulmasının öğrenci burslarının belediyeler tarafından “istismar” edilmesine ve “oy avcılığına” yönelik olduğunun açık olduğunu belirten İnce, “Belediyeler burs verebiliyorsa, İl Özel İdareleri, Üniversiteler, kamu bankaları ve diğer kamu kurum ve kuruluşları da burs verebilmelidir” dedi.

“ÜNİVERSİTELER BURS VEREBİLMELİDİR”

Belediyenin bir öğrencinin Bursa ihtiyacı olup olmadığına karar verebildiğini kaydeden İnce, bu durumda bir üniversitenin kendi öğrencisine, bir kamu bankasının ihtiyacı olan bir çalışanının çocuğuna, İl Özel İdaresi'nin de yoksul bir köylü çocuğuna burs verebilmesi gerektiğini kaydederek, “Milli Eğitim Bakanı Sayın Hüseyin Çelik altına imza attığı ve oy verdiği kanunu bilmeden, gerçekleri çarpıtarak CHP'yi suçlamakta, kendi beceriksizliğini CHP'yi haksız yere suçlayarak kapatmaya çalışmaktadır” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*