CHP'den 'Çankaya Kuşatması' kitabı

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

CHP Kadın Kolları, Erdoğan’ın sözleri ve AKP hükümetinin uygulamalarından bazı örnekleri “Çankaya Kuşatması” adlı kitapta topladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kitapta, Başbakan Erdoğan’ın “cumhurbaşkanı olmaması” gerektiği belirtildi.

CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz ve CHP İstanbul Milletvekili Okuducu, kitapla ilgili olarak TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Topuz, kitabın Başbakan Erdoğan ve onun gibi düşünen insanların ne söylediği ve düşündüğünü kanıtladığını belirtti.

CUMHURBAŞKANLIĞI İKTİDAR UZANTISI DEĞİL

Cumhurbaşkanının bugüne kadar konsensüs ile seçildiğini söyleyen Topuz, “Cumhurbaşkanlığı seçimi, iktidarın uzantısı bir makama adam seçmek değil, cumhurbaşkanlığı Türkiye’nin birliğini temsil eder. Geniş bir konsensüse dayanması gerekir. Bütün siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve devlet kurumlarının görüşü alınarak kimlik üzerinde uzlaşma sağlanarak seçime gidilmesi gerekir. Kargaşa ve kaos yaratılacak bir kişinin oraya getirilmesi, Türkiye’nin geleceği ile ilgili kaygılar yaratır” dedi.

ABD MERAK EDER

Topuz, Türkiye’deki iş ve finans çevrelerinin cumhurbaşkanlığı seçimi ile yakından ilgilendiğine işaret ederken, “ABD de Türkiye’de kimin Cumhurbaşkanı olacağını merak eder. Araştırma yapar, telkin yapar” dedi.

Topuz, Başbakan Erdoğan’ın, partiler ve sivil toplum örgütleri ile temasa geçmesi gerektiğini kaydetti.

ASKERE SOPA GÖSTERMEKTİR

Topuz, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün “Askeri kışkırtanlar var” sözlerine ilişkin soru üzerine, “Bizatihi Abdullah Gül’ün askeri kışkırtma teşebbüsüdür. Askere önceden sopa göstermektir; ‘Sakın, sizi dinlemeyeceğiz’dir. Türk Silahlı Kuvvetleri, devletin ve milletin bir parçasıdır. Anayasa’da belirtilen görev ve sorumlulukları vardır. Bizi tedirgin eden rejim değişikliğine dönük niyetlerdir. Cumhurbaşkanlığı makamı ele geçiremedikleri bir makamdır. Laik Türkiye’yi başka bir şeye dönüştürme çabası içindeler. Bunu önlemeye çalışıyoruz. Tesadüfen büyük çoğunluğu kazanmış bir iktidarın her şeyi yapacağım demesi kabul edilemez” dedi.

BAŞBAKAN’A “KELLE” TEPKİSİ

Okuducu ise, kitapla ilgili olarak, “Cumhurbaşkanlığı zirvesinde olmak isteyen kişi ve anlayışın cumhuriyet için neler planladığını herkes duysun. Kan ve göz yaşı ile kurumsallaşmış cumhuriyet, karşıtlarına kendisini bu kadar kolay teslim edemez” dedi. İktidarın Çankaya’yı kuşatma ve rejim değişikliğini dayatma politikaları yürüttüğünü savunan Okuducu, “Toplumla uzlaşma arayışına girmeyenler uluslar arası odaklarla uzlaşma arayışı içindeler” diye konuştu.

ERDOĞAN’A “SAYIN ÖCALAN” TEPKİSİ

Okuducu ayrıca, Başbakan Erdoğan’ın Avustralya’da bir radyoda Abdullah Öcalan için “sayın” ifadesi kullandığını belirterek, “Ancak şehitlerimize kelleler diye hitap edebilmeyi içine sindirebilmiştir. Bir tarafta sayın, bir tarafta kelleler” dedi. CHP’li Topuz da, bu konuyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan’a tepki göstererek, “Başbakan’ın toplumun duyarlılıklarına duyarlı olması gerekir. Başbakan’ın dikkatli olması lazım. Birilerine şirin görünmek için mi yapıyor. Bir kısım insanlar sayın dediği için onların oyunu kazanmak için mi?” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious