CHP'den Doğalgaz Piyasası Kanunu'na iptal istemi

  • Giriş : 28.06.2007 / 14:13:00

CHP, Doğalgaz Piyasası Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un iptali istemiyle dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP, 5669 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine dava açtı.

CHP Ankara Milletvekili Zekeriya Akıncı, Anayasa Mahkemesine dava dilekçesini sunduktan sonra gazetecilere açıklama yaptı.

Akıncı, kanunun Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in istemleri ve yönlendirmesi doğrultusunda çıkarıldığını öne sürdü.

Kanun'un bugüne kadar Türkiye'de Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından sürdürülmüş olan özelleştirme işlemlerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmasını öngördüğünü anımsatan Akıncı, Büyükşehir Belediyesinin bu konuda hiçbir deneyimi olmadığını öne sürdü. Akıncı, deneyimsiz bir kurul tarafından yapılacak özelleştirme işlemlerinin telafisi mümkün olmayan zararların doğmasına yol açabileceğini savundu.

Tüm doğalgaz işlemlerinin bir şirkete devredilmesinin de öngörüldüğünü belirten Akıncı, şirketin doğal olarak kar amacı güdeceğini, bunun da Ankaralıların ileride doğalgazı daha yüksek fiyatlarla satın almasına neden olacağını savundu.

Kanunla yapılan düzenlemeye göre Büyükşehir Belediyesinin doğalgaz dağıtım faaliyeti yapmak üzere anonim şirket statüsünde yeni bir şirket kurmasının öngörüldüğünü ifade eden Akıncı, ancak kurulacak bu şirketin Ankara Büyükşehir Belediyesi dışındaki diğer 4 kurucu ortağı konusunda hiçbir belirleme yapılmadığını kaydetti.

Bu kanunun belediyelerin doğalgaz borcundan dolayı Hazineye olan borçlarının dolaylı affa uğraması anlamına geldiğini söyleyen Akıncı, ''Burada yapılmak istenen Melih Gökçek'in bugüne kadar kötü yönetiminden doğan zararları bir kurnazlıkla, bir yasal düzenleme ile devletin ve milletin sırtına yıkıp aradan sıyrılabilme istemidir. Yasanın altında yatan asıl gerçek budur'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious