CHP'den Ergenekon savcısına suç duyurusu!

CHP'den Ergenekon savcısına suç duyurusu!.10245
  • Giriş : 04.07.2008 / 13:45:00

Anadol, ''Ergenekon'' soruşturmasındaki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, ''Ergenekon'' soruşturmasında 13 aydır iddianamenin hazırlanmadığını ifade ederek, ''Merakla, Godot'yu bekler gibi, savcının iddianamesini bekliyoruz'' dedi.

Soru önergesine, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'dan, ''Medyaya 'Ergenekon' olarak yansıyan ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen operasyona, Emniyet birimlerince herhangi bir isim verilmediği'' yanıtı geldiğini belirten Anadol, ''Kimin koyduğu belli olmayan, sahipsiz çocuğa benzeyen soruşturmayla karşı karşıyayız'' dedi.

Anadol, ''toplumu şaşılaştırma ve manipülasyon'' yöntemiyle karşı karşıya olduklarını ifade etti.

Anayasa Mahkemesinde görülen AK Parti'nin kapatılması davasına işaret eden Anadol, AK Parti'li politikacıların, dava açıldığı tarihten bu yana Avrupa'dan yardım isteyerek, ''sahaya sürdükleri yabancı oyuncularla'', kamuoyunda söylenmedik sözün kalmadığını, yargıya baskı yapıldığını, AKPM'den, AK Parti'nin kulisi sonucu karar çıkartıldığını savundu. Anadol, bunların hukuka ve Anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

-''SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUZ''-

Yayın yasağına rağmen, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili bazı basın organlarında çıkan haberleri gösteren Anadol, şöyle devam etti:

''13 aydır devam eden soruşturmada, ifade alan Emniyet görevlileri bellidir, görev yapan savcılar, savcı yardımcıları, zabıt katipleri bellidir. Sorumlu bunlardır. İçişleri Bakanlığını, HSYK göreve davet ediyoruz. Bu bilgileri kim sızdırmakta, gizlili kararı bulunan bu soruşturmayı, bu şekilde siyasi hale kimler getirmektedir? Buradan suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu servis devam ettiği sürece, bu soruşturmanın adil yürütüldüğünü, kimseye inandıramazsınız. İş, servisin ötesine gitti, iş tehdide geldi. Şimdi rektörler sırada. Bu yayınlar karşısında, yetkili savcılar, siz neredesiniz?

Siyaset bulaştırılan bu soruşturmada bulamadığımız adaletin, bir an önce ortaya çıkması için bütün gücümüzle çalışacağız. Anayasa uygun faaliyet içindeyiz. Ne zaman doğru dürüst dava açılır, iddianame çıkar, saygıyla yetkili mahkemenin kararını bekleriz. ''

-''FIRAT, BU SUÇLAMALARI NEREDEN BİLİYOR?''-

Anadol, Savcı Zekeriya Öz'ün, MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Genelkurmay'a, ''Ergenekon diye bir terör örgütü var mı?'' şeklinde yazı yazdığına ilişkin haberlere işaret ederek, ''Bu gazeteler, bu bilgiyi nereden aldı? Bu yazı yazıldı mı? Eğer yazıldıysa, bunu basına Öz mü, yardımcıları mı, katipler, sekreterler mi yoksa iyisaatte olsunlar, birileri alıp gazetecilere mi verdi?'' diye sordu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın, ''Neden kendinizi mahkeme yerine koyarak, devletin savcılarının, terör örgütü kurmak, yasa dışı yollara başvurmak, çeteleşmek gibi ciddi ve ağır suçlamalar yönelttiği zanlıları, masum gösterme telaşına girdiniz'' dediğini belirten Anadol, ''Böyle bir suçlama oldu mu? Ortada iddianame var mı? Yok. Biz de merakla, Godot'yu bekler gibi savcının iddianamesini bekliyoruz. Fırat, bu suçlamaları nereden biliyor? Yoksa savcı mı söyledi ya da palavra mı atıyor?'' dedi.

-''NEDEN İMHA EDİLDİ?''-

Ergenekon soruşturması kapmasında Ümraniye'de bir gecekonduda ele geçirilen bombaların, mahkeme kararıyla imha edilmesine ilişkin olarak da Anadol, davanın tek delilinin de savcının talebiyle ortadan kaldırıldığını söyledi.

Anadol, suç işlendiğini, delillerin karartıldığını, yok edildiğini ifade ederek, bu soruşturmanın en önemli açıklarından biri olduğunu belirtti. Anadol, Jandarmaya saklanması için verilmesi gereken bu bombaların, neden imha edildiğini sordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious