CHP'den 'Erken seçim' çağrısı

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Topuz, muhalefet partilerin milletvekillerine, "Cumhur seçiminin ilk turuna katılmayarak, muhtemel bir erken seçimin önünü açmaya katkı sağlayın" çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, bundan bir-iki yıl önce AK Parti dışındaki partilerin, Cumhurbaşkanı seçiminden önce bir erken seçim talebinde bulunduğunu söyledi.
Şimdi bir erken seçim şansı doğduğunu ifade eden Topuz, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın, "sorun, sandıkta çözülmeli", ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu’nun da "cumhurbaşkanını halk seçmeli" yönündeki açıklamalarını anımsattı.
Ağar ve Mumcu’nun bugünkü süreçte Cumhurbaşkanı seçiminden rahatsız olduğunu iddia eden Topuz, şöyle konuştu:
"Eğer, ’erken seçim bir çözümdür’ şeklinde samimiyetle bazı düşünceler ortaya atılmışsa ve bunu ortaya atanlar bu düşünceyi bugün de benimsiyorsa, önümüze tarihi bir erken seçim fırsatı düşmüştür.
DYP, ANAVATAN ve bağımsız milletvekilleri, CHP ile beraber, Cumhurbaşkanı seçiminin birinci ve bütün turlarına katılmayarak, 367’nin sağlanmamasını temin ederler ve bu konuda Anayasa Mahkemesine yapılacak başvuruda, Anayasa Mahkemesinden çıkacak karara göre, muhtemelen erken seçim yapılmasını sağlayabilirler."

"ERKEN SEÇİMİ ENGELLEME SUÇU"
Ali Topuz, Anayasa Mahkemesinin bu itirazı haklı bulup, Cumhurbaşkanı seçiminin geçersizliğine hükmedebileceği ya da bu itirazı reddedebileceğini söyledi. Topuz, "O zaman seçim bugünkü süreçte devam eder. Erken seçim olasılığı bir ölçüde varken, bu olasılığı değerlendirmeden, siyasi bir kararla, bu olasılığı işletecek mekanizmayı durduran partiler, milletvekilleri, muhtemel bir erken seçimi engelleme suçuyla burun buruna gelirler" diye konuştu.

"SANDIĞA DAYALI FORMÜL ÇIKTI"
Erken seçim yolunun anayasal olarak açıldığını, büyük ihtimalle böyle bir sonuç alınabileceğini ifade eden Topuz, şunları kaydetti:
"Alınmayacak olsa bile, parlamentodaki muhalefet partileri üzerinde, alınması ihtimali olduğu için böyle bir imkanın değerlendirilmesi sorumluluğu vardır. Eğer bir oldu-bittiyle yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine karşıysanız, sandıktan çıkacak bir iradeye dayanması gerektiğine inanıyorsanız, sandığa dayanabilecek bir formül ortaya çıkmıştır. Anayasanın öngöreceği erken seçim, 367’ye inanmakla, 367 ile ilgili verilecek hukuki mücadeleyi beklemekle
mümkündür."

MUHALEFETE ÇAĞRI
TBMM Genel Kurulunda ilk tur oylamanın yapıldığı gün 367 milletvekili olmaması halinde Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını yineleyen Topuz, DYP, ANAVATAN liderlerine ve bağımsız milletvekillerine çağrıda bulundu. Topuz, "İlk tura katılmayarak, bu hukuki yolun işletilmesi ve muhtemel bir erken seçimin önünü açmaya katkıda bulunmaya çağırıyorum. Elimizde kalmış, demokratik, Anayasaya uygun, gerginlikleri ortadan kaldıracak tek çözüm budur. Biz bu çözümün peşindeyiz, herkesi bu çözüme destek vermeye davet ediyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious