CHP'den Gül'ün Erivan ziyaretine tepki

CHP'den Gül'ün Erivan ziyaretine tepki.15298
  • Giriş : 04.09.2008 / 15:32:00

CHP, Abdullah Gül'ün Erivan ziyaretini 'ABD istedi diye yapılan bir gezi' olarak tanımladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Saymanı, İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Türkiye'nin Ermenistan ile oynayacağı maçı izlemek üzere Erivan'a gitmesini, ''Bu gezi, 'ABD istedi' diye yapılan bir gezidir. İhtilaf konularında Ermenistan'da en ufak bir yumuşama, yaklaşım olmadan Sayın Gül'ün Ermenistan'ın ayağına kadar gitmesi, Türkiye'nin itibarını, haysiyetini zedeleyen bir davranıştır'' diye değerlendirdi.

Özyürek, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

''Cumhurbaşkanı Gül'ün, Türkiye'nin, Ermenistan ile oynayacağı 2010 Dünya Kupası grup eleme maçını izlemek üzere Erivan'a gitmesine'' ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Özyürek, ziyaretin yararlı olacağını düşünmediklerini söyledi.

Türkiye'nin Ermenistan ile önemli ihtilafları olduğuna işaret eden Özyürek, Ermenistan'ın, Türkiye'nin sınırlarını tanımadığını, Türkiye topraklarında iddiası bulunduğunu, Dağlık Karabağ'ı işgal ettiğini belirtti.

Bu konularda Türkiye'nin tavrının belli olduğunu vurgulayan Mustafa Özyürek, ''Bu konularda Ermenistan'da en ufak bir yumuşama, yaklaşım olmadan Sayın Cumhurbaşkanı'nın Ermenistan'ın ayağına kadar gitmesi, Türkiye'nin itibarını, haysiyetini zedeleyen bir davranıştır. CHP olarak bunu doğru bulmuyoruz, CHP milletvekilleri de maçı izlemeye gitmeyecek'' dedi.

Özyürek, ''15 yıl önce Ermenistan politikasıyla ilgili dönemin Başbakanı Süleyman Demirel hakkında gensoru verildiğinin'' anımsatılması üzerine, gensoruda Demirel için söylenmedik laf bırakılmadığını, ağır suçlamalarda bulunulduğunu söyledi.

Bunun takiyyeci bir zihniyet olduğunu ifade eden Özyürek, ''Biz muhalefetteyken her şeyi söyleriz, iktidardayken söylediklerimizi unuturuz, ABD ne isterse onu yaparız'' zihniyetinde olunduğunu savundu. Özyürek, ''Bu gezi, 'ABD istedi' diye yapılan bir gezidir'' diye konuştu.

VEFA BORCU
CHP Genel Saymanı, İstanbul Milletvekili Özyürek, ''Kocaeli Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mendi'nin, TSK adına emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'u cezaevinde ziyaret etmesine'' ilişkin bir soruyu yanıtlarken de bu ziyaretlere, geç kalındığını kaydetti.

Eruygur ve Tolon'ın TSK'ya 40 yıldan fazla hizmet ettiğini, görevleri sırasında TSK'ya zarar veren davranışları olmadığını belirten Mustafa Özyürek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Herhangi bir nedenden tutuklanmaları, onların TSK ile olan ilgisini bütünüyle koparmaz. Böyle bir ziyaret yapılması, bir vefa borcudur, insani görevdir. Tutuklandıkları sırada yapılması gereken bu görev, gecikerek de olsa yapılmıştır. Bunun şimdi yapılmasında, komuta değişikliğinin etkili olduğunu zannediyorum.

Veli Küçük, çeşitli olaylarla irtibatlandırılması, suçlandırılması nedeniyle herhalde ziyaret edilmemiştir. Eruygur ve Tolon ile ilgili henüz iddianame bile yoktur. Bu ziyaretin olmaması hem kamuoyu hem TSK'da olumsuz hava yaratmıştı, bu havayı gidermek üzere bu ziyaretin gerçekleştirildiğini sanıyorum. 40 yıl bir camiada görev yaptıysanız, o camia adına 'Geçmiş olsun' denilmesi, ziyaret edilmesi son derece doğal, insani görevdir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*