CHP'den iddianame yorumu

CHP'den iddianame yorumu.15298
  • Giriş : 14.07.2008 / 13:42:00

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, Ergenekon soruşturmasına ilişkin ana hatları açıklanan iddianameyi değerlendirirken “Dağ fare doğurdu” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Darbe günlükleri etrafından bir darbe girişiminden bahsedildiğine dikkat çeken Özyürek, “Oysa iddianamede darbe günlükleri ve orada geçen olaylar iddianamenin konusunu oluşturmamış. Onun etrafındaki komutanlara dönük suçlamalar şimdi ne olacak?” diye konuştu.

CHP Genel Saymanı ve Basın Sözcüsü Mustafa Özyürek, İstanbul Cumhuriyet Savcıları, Zekeriya Öz, Mehmet Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından hazırlanan “Ergenekon” iddianamesine ilişkin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in açıklamalarını değerlendirdi. Özyürek, “Şu aşamaya kadar dağ fare doğurmuştur denilebilir” dedi. Uzun süre darbe günlükleri etrafında bir darbe teşebbüsünden bahsedildiğini hatırlatan Özyürek, “Oysa iddianamede darbe günlükleri ve orada geçen olaylar iddianamenin konusunu oluşturmamış. Onun etrafındaki komutanlara dönük suçlamalar şimdi ne olacak?” dedi.

İddianamede Danıştay saldırısının da yer aldığını belirten Özyürek, şunları söyledi:
“Diğer önemli nokta ilgili mahkeme Danıştay saldırısını karara bağladı şimdi konu Yargıtay’da. Oradaki sanık ve sanıklar Danıştay’ın aldığı karar nedeniyle böyle bir saldırıyı gerçekleştirdiklerini söylemişlerdi. Bu ilgili mahkeme tarafından karara bağlanmıştı. Bu soruşturmanın kapsamına almak bir yargı kararına rağmen o saldırıyı örgütlü saldırı gibi göstermek çok tartışmalı bir konu. Yargıtay tarafından da mahkeme karar onaylanırsa bu iddia havada kalır.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ise iddianameyi şöyle yorumladı:

"İlk izlenimim şu dava etrafında kopartılan fırtınaya bakacak olursanız söylenebilecek tek şey dağın bir fare doğurduğudur. Çok önemli tespitler yapılabilir. Hükümete yakın yeralan yayın organlarında yer alan bilgilerin gerçek dışı olduğu başsavcı tarafından açıklanmıştır. Peki hükümet yanlısı basına gerçek dışı belgeleri kim servis etmiştir? Belli dopğrultuda kamuoyu oluşturulmaya çalışılmıştır. Cumhuriyet Gazetesi'nin de bombalanması da var. Bu soruşturmada gazetenin Ankara Temsilcisi de var. Bu insanlar kendi kendilerini mi bombaladı? Ortak noktaları örgüt kurmak mı? Öyle bir örgüt kuruyorsunuz ki kendi gazetelerini bombalıyor. Dezenformasyon faaliyeti ortaya çıkmıştır. Bu davayla bağlantılı olarak Örnek'e atfedilern bir takım günlükler konuşuluyor. Başsavcı bununla alakası yok dedi. Peki kamuoyunda bu kadar yayın yapılmasının sebebi nedir? Madem ki gizli belgeler servis edildi, bununla ilgili bir soruşturma yapılmayacak mı?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*