CHP'den ilk fire mi?

  • Giriş : 27.04.2007 / 00:00:00

Canan, cumhurbaşkanı seçiminin ilk tur oylamasına vicdanen, hukuk ve demokrasi anlayışı gereği katılmak istediğini ancak, henüz karar vermediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan, bugünkü oylamaya CHP’nin katılmayacağını; kendisinin katılması halinde ise bunun farklı yorumlara yol açabileceği endişesi taşıdığını belirtti.
Bir kişinin, kendi inancı, düşüncesi ve özgür iradesiyle oy kullanmasından daha doğal bir şey olamayacağını vurgulayan Canan, bunun, Türkiye’de istismar edilmek istendiğini öne sürdü.
Parti içinde farklı davranılmasının olağan sayılması gerektiğini belirten Canan, partiden istifa etmesinin de söz konusu olmadığını bildirdi.
Cumhurbaşkanı seçiminde, hukukun siyasallaşmasına yol açabilecek bir sürece katkı vermenin, hukuk anlayışına uygun olmadığını ifade eden Canan, "Başından beri ilk turda 367 milletvekilinin olması gerektiğine inanmıyorum. Anayasa, İçtüzük çok açık. Biz, yasayı kişilere bağlı yorumlarsak, hukuku siyasallaştırmış oluruz. Hukuk inancım buna engel. Bu hukuk, hepimize lazım olacak" diye konuştu.
Canan, Cumhurbaşkanı seçim sürecinde CHP’nin bu konuyu parti grubunda tartışmadığını ifade ederek, "Grubun kapalı oturumda bu konuşulabilir, milletvekilleri düşüncelerini açıkça ortaya koyabilirdi. Bu da yapılmadı" dedi.
Bugünkü oylamaya, vicdanı, demokrasi ve hukuk anlayışı gereği katılmak istediğini ancak, bunun farklı yorumlara neden olabileceği endişesini taşıdığını belirten Canan, "Bu nedenle henüz karar vermedim" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious