CHP'den köklü değişim sinyalleri

CHP'den köklü değişim sinyalleri.56737
  • Giriş : 12.11.2007 / 16:29:00

Cumhuriyet Halk Partisi Toplumsal Dönüşüm Hareketi: CHP'nin köklü bir değişime ihtiyacı var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhuriyet Halk Partisi Toplumsal Dönüşüm Hareketi'ne üye 81 il temsilcisi, genel seçimlerde kitlelerin doğru anlaşılamadığını savunarak, CHP'de köklü bir anlayış değişimine ihtiyaç olduğunu bildirdi.

CHP Toplumsal Dönüşüm Hareketi, 11 Kasım 2007 Tarihli Toplantısı Sonuç Bildirgesi açıklandı. CHP'li 81 il temsilcisinin duyurduğu bildirgede, 22 Temmuz Seçimlerinde Atatürk ilke ve inkılaplarına inanan kitlelerin ağır bir yenilgi aldığı belirtildi.

Kitlelerin, iktidarın gerici uygulamalarına karşı son yüzyılın en etkin eylemlerini ortaya koyduğu savunulan bildirgede, kitlelerin doğru anlaşılmadığı, siyasi partilerin sorun ve sorumluluktan kaçtıkları kaydedildi.

AK Parti'nin yönetim anlayışına rağmen oy oranını arttırmasının anlaşılmadığına değinilen bildirgede, seçim sonuçlarının 12 Eylül Darbesi ve 20 yıldır Sağ partilerin iktidarı ile devam eden bir dönüşümün sonucu olduğu dile getirildi. Bildirgede, CHP'de köklü bir anlayış değişimi olması gerektiği kaydedildi.

CHP Toplumsal Dönüşüm Hareketi'nin 11 Kasım Tarihli Toplantısı Sonuç Bildirgesinde şu ifadelere yer verildi: "Toplum, yıllardır ekonomik, kültürel ve zihinsel olarak tarikat ve dernekler yolu ile dönüştürülmekte, Atatürk'ün çağdaş Türk toplumu yeniden bir ümmet haline getirilmektedir. Bu gerçekleri dikkate almadan üretilecek her çözüm, geçici ve başarısız olacaktır. Bu değişim, alışılagelmiş, genel geçer, parti içinde rakiplerini yenmeye yönelik kronikleşmiş muhalefet anlayışından değil, uzun soluklu bir DİP Dalga hareketinden doğacaktır.

Bu doğum, 11 Kasım tarihinde Türkiye'nin dört bir yanından gelen 1999 Seçimlerinde, partimiz baraj altında kaldığında göz yaşı döken, partinin başarısı için her türlü fedakarlığı göstererek çalışan, şikayet etmeden partimizin altı oklu bayrağını daha yukarıda tutma gayretinin bedelini ödeyen, CHP'nin örgüt tabanı tarafından gerçekleştirilmiştir."

Dip Dalga'nın 81 ilde tırmanışını sürdüreceğine dikkat çekilen bildirgede, partinin gerçek sahibi olan sessiz çoğunluğu harekete geçirmenin öncelikli hedef olduğuna işaret edildi. 81 il temsilcisi, kurultay sürecinde kongrelerin ana çalışma düzlemi olacağına işaret ederken, mücadelelerinin, CHP'yi yeniden devrimci, emekten yana, örgütçü kimliğine, Türkiye'yi laik, demokratik, çağdaş ve tam bağımsız bir ülke haline getirinceye kadar devam edeceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious