CHP'den türbe açılımı

CHP'den türbe açılımı.11391
  • Giriş : 18.02.2009 / 14:31:00

Kastamonu'da, CHP eski Milletvekili Mehmet Yıldırım, Belediye Başkan adayı Müjgan Alagöz ve diğer partililer, Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi'nde koç kestirip, dua ettiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Belediye Başkan adayı Müjgan Alagöz, “Önce Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu Atatürk'ün anıtına çelenk sunduk. Sonra Hz. Pir'e gelerek dua ettik ve kurban kestik. Düğünlerde, sünnetlerde de geliyoruz. Bunu farklı bir şey ve açılım olarak görmüyorum” dedi.

CHP, Kastamonu teşkilatı yerel seçim çalışmalarının startını bugün verdi. CHP Kastamonu eski Milletvekili Mehmet Yıldırım, Belediye Başkan adayı Müjgan Alagöz ve CHP heyeti, önce Atatürk ve Şehit Şerife Bacı anıtlarına çelenk koyup, saygı duruşunda bulundu. CHP'liler, daha sonra "evliyalar şehri" olarak bilinen Kastamonu'daki Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi'ni ziyaret etti.

Daha önceden hazırlanan koçu kesmek için kasaba vekalet veren CHP Kastamonu Belediye Başkan adayı Müjgan Alagöz, bunun bir açılım olmadığını belirterek, “Önce Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu Atatürk'ün anıtına çelenk sunduk. Sonra Hz. Pir'e gelerek dua ettik ve kurban kestik” dedi. Burayı herkesin, her zaman ziyaret ettiğini vurgulayan Alagöz, “Türkiye'de çok önemli manevi yer olan ve inanç turizmi açısından oturmuş bir yerdir. Düğünlerde, sünnetlerde de geliyoruz. Bunu farklı bir şey ve açılım olarak görmüyorum” dedi.

Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi'nde gazetecilere açıklama yapan CHP Kastamonu eski Milletvekili Mehmet Yıldırım ise “Çok ender ulemalardan Şeyh Şaban-ı Veli'nin huzuruna geldik. Belediye bşkan ve meclisi üyeleri adaylarımızla birlikte kurbanımızı kestik. Biz CHP'liler iki Mustafa'ya aşığız. Birisi Mustafa Kemal Atatürk, diğeri ise Peygamberimiz Muhammet Mustafa'dır. Ama birilerinde birisi eksik. Bunu herkes çok iyi biliyor. Bizim açılımlarımızın olduğunu iddia ederek belki bu medyada farklı şekilde yer alabilir. Bu bir açılım değildir. Bu, yandan düşünce değil, candan düşüncedir. İnançlara, düşüncelere saygılıyız” dedi.

Kastamonu'da her mayıs ayında kutlan Evliyalar Haftası ve Şeyh Şaban-ı Veli Anma etkinliklerine atıfta bulunan Yıldırım, “1995 yılında dönenim Kültür Bakanı olan Ercan Karakaş ile birlikte ilk defa Şeyh Şaban-ı Veli Haftası'nı ve Kastamonu Evliyalar Haftası benim il başkanlığımda CHP'nin iktidarında Kültür Bakanlığı'ndan katkı vererek gerçekleştirildi. Bunlar bir açılım değildir. Bu, bizim inancımızdır, kimse buna sahip çıkamaz. Ne milliyetimize, ne de inancımıza kimseyi sahip çıkartmayız. Çünkü altı okun birisi Milliyetçilik, diğeri Laikliktir” dedi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*