CHP'den Unakıtan'a istifa çağrısı

CHP'den Unakıtan'a istifa çağrısı.7906
  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

CHP milletvekilleri Atilla Kart ve Kemal Kılıçdaroğlu, vergi sorgulama skandalı nedeniyle Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ı istifaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri Atilla Kart ve Kemal Kılıçdaroğlu, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ı, vergi sorgulama skandalından ötürü istifaya davet etti. Kart, “Temiz eller operasyonunu başlattığını iddia eden bir Maliye Bakanı’nın öncelikle kendi ellerinin temiz olması gerekir” dedi.

Cumhurbaşkanı, siyasi parti genel başkanları ile bazı işadamları ve gazetecilerin vergi bilgilerine usulsüz bakılmasından maliye bakanını sorumlu tutan Atilla Kart, ortaya çıkan tabloyu gizlemek için işin içine başbakan ve iktidara yakın bazı isimlerin de dahil edildiğini öne sürdü.

Unakıtan’ın bir yıl önce “Deniz Baykal’ın banka hesaplarında muazzam para var” dediğini ve daha sonra bu beyanını inkar ettiğini hatırlatan Kart, Maliye Bakanı’nı bilgi kirliliği yaratarak olayı saptırmakla suçladı. Kart “Bu tablo karşısında Maliye Bakanı’nı istifaya davet ediyoruz” dedi.

Maliye Bakanlığı’nda, Gelir İdaresi Bilgi İşlem sistemi kullanılarak Cumhurbaşkanı, başbakan, Genelkurmay başkanı, parti liderleri, işadamı ve gazeteciler hakkında usulsüz malvarlığı ve vergi sorgulaması yapıldığı belirlenmiş, Hamza Kaçar’la birlikte, üç vergi dairesi yöneticisi ile bir bilgi işlem çalışanını görevden alınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious