CHP'den YSK'ya son dakika başvurusu

CHP'den YSK'ya son dakika başvurusu .9760
  • Giriş : 20.07.2007 / 18:35:00

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, ''oyların sayım ve dökümünde yasa dışı yollara başvurabileceği'' ihbarları konusunda Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sav'ın YSK'ya yaptığı başvuruda, parti genel merkezine genel seçimlerde oy kullanma öncesinde, oy kullanırken ya da oyların sayım dökümünde ve tutanakların düzenlenmesinde yasa dışı yollara başvurulabileceği ihbarları geldiği belirtildi.

Önder Sav'ın başvurusunda, ihbarlar şöyle sıralandı:

''-Bir siyasi partinin oy kullanımı sırasında cep telefonu, küçük dijital fotoğraf makinesi ve benzer teknolojik cihazların kullanılarak oyun belgelenmesini SMS olarak ilgili adrese gönderilmesini istediği, karşılık olarak maddi yardım yapılacağı, işe yerleştirme, işinde yükseltilmesi gibi vaatlerde bulunduğu ısrarla söylenmektedir.

-Bir başka iddia yine bir siyasi partinin temsilcilerinin, kimi seçmenlerle oy başına belli bir para karşılığı pazarlık yaptıkları, seçim gününden önce kendisine birleşik oy pusulasına o partinin ait olduğu yuvarlak içine basılmış 'EVET' mühürlü pusulayı verecekleri, seçim günü hücrede kullanmamış olduğu boş birleşik oy pusulasını kendilerine vermesi halinde kararlaştırılan meblağı ödeyecekleri şeklindedir.

-Bir diğer iddia, bazı sandık kurulu başkanlarının ve ilçe seçim kurullarında birleştirme tutanağı düzenleyenlerin kullanılmayan oyları, bilgisayar ortamında kullanılmış gibi gösterecekleri konusudur.

-Bir başka iddia da sandık kurulu tutanağı düzenlenirken veya bilahare ilçe seçim kurulunda birleştirme tutanakları hazırlanırken ülke barajını geçemeyeceği anlaşılan, az oy almış partilere ait oyların sayım dökümünde bir başka siyasi parti almış gibi onun hanesine kaydırılacağıdır.''

Sav, başvurusunda il-ilçe seçim kurulları ile sandık kurullarının, bu iddialarla ilgili gereken dikkat ve özeni göstermeleri konusunda bilgilendirilmelerini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious