CHP'li Anadol: Soruşturma siyasileşti

CHP'li Anadol: Soruşturma siyasileşti.10245
  • Giriş : 24.03.2008 / 14:16:00
  • Güncelleme : 24.03.2008 / 14:20:43

Anadol, Erdoğan'dan, ''Yayın yasağına rağmen Ergenekon soruşturmasındaki delilleri ve ifadeleri servis yapan çeteleri ortaya çıkarmasını'' istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ''Ergenekon Soruşturması''na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Anadol, konunun özüyle ilgili bir iddiada bulunmak, tartışmaya girmek, başkalarının yaptığı yanlışı tekrarlamak istemediğini söyledi. Soruşturmaya yapılan hukuk dışı muamelelerin son bulmasını isteyen Anadol, soruşturmanın 271 gündür devam ettiğini, soruşturmanın başlamasıyla gizlilik kararı alındığını hatırlattı. Gizlilik kararlarının bütün dosyayı kapsamadığını, avukatın, müvekkilinin polise verdiği ifadeyi okuma, bilirkişi raporlarını elde etme, ev arama zaptını elde etme hakkına sahip olduğunu anlatan Anadol, avukatlarının, İlhan Selçuk ile ilgili mahkemenin yurt dışına çıkış yasağını göremediğini savundu.

Soruşturma süresince yayın yasağı getirildiğine işaret eden Anadol, İstanbul ve Ankara Emniyet Müdürlüğüne bağlı terörle mücadele ekiplerinin 9 ay boyunca teknik takip yaparak, telefon dinlediğini söyledi. Anadol, yayın yasağına rağmen bir gazetenin, Selçuk'un telefon görüşmelerini verdiğini dile getirerek, ''Bir başka gazetenin köşe yazarları, sırayla kimin gözaltına alınacağını, ellerindeki fihristten köşelerine yazıyorlar. Baktıkları fal da tutuyor. Gizlilik ve yayın yasağına rağmen, avukata dahi verilmeyen bilgileri, bazı yayın organları nasıl elde ediyor? Bu demokrasinin, hukukun en önemli hastalığıdır, kanser gibi bulaşmıştır. Vaktiyle Genelkurmayın önünde basına servis yapan güçler, aynı işi tekrarlamaktadır'' dedi.

-''3 İHTİMAL''-

Bu bilgilerin elde edilmesinde 3 ihtimal bulunduğunu dile getiren Anadol, ya telefon görüşmelerinin asparagas olduğunu ya da bazı yayın organlarının, yasa dışı yollarla çıkar sağlayıp, emniyetten gizli bilgileri, delilleri elde ettiğini ancak, bunların akla yakın ihtimaller olmadığını belirtti.

Anadol, üçüncü ihtimalin, emniyet içindeki bazı güçlerin, istediği basın organlarına servis yapması olduğunu kaydederek, ''Dördüncü ihtimal yok. Veya yürütme, bu Ergenekon soruşturmasını, diğer soruşturmalarda olduğu gibi siyasi emellerine alet etmek için, AKP'nin kapatılma davasına karşı, alternatif dava açmak için kamuoyunu yönlendirmekte, meşgul etmekte, bu şekilde gazetelerde bilgiler yer almaktadır. Selçuk'un avukatının haberi yok ama gazete bunları yayınlayabiliyor'' diye konuştu.

-''SUÇ DUYURUSU KABUL EDİN''-

Anadol, yayın yasağına rağmen, dün bir gazetede, soruşturmada ifade alma yönteminin dahi yer aldığını bildirdi. Anadol, bu tür yayınlara ses çıkarmayan savcılara seslendiğini ifade ederek, bu basın toplantısını suç duyurusu kabul etmelerini istedi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a, hakkında gizlilik kararı bulunan soruşturmada, ifadeleri sızdıran, basına verenin kim olduğunu soran Anadol, soruşturmayı yapanların belli olduğunu, suçu, kimsenin birbiri üzerine atamayacağını belirtti. Anadol, adalete gölge düştüğünü, emniyet örgütünün prestijinin sarsıldığını öne sürerek, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Ondan sonra bu soruşturmanın esenlikle yürütüldüğüne dair kamuoyunu inandırmak mümkün mü? Bu müdahaleler engellenmezse, soruşturmadan yargı dışındaki güçlerin eli çekilmez, engel olunmazsa tamamen siyasileşir olay, zaten siyasileşti. Başka davalara alternatif olarak sunulur. Bir an önce dava açılmalıdır. 9 ay çok uzun süredir, süre uzadıkça spekülasyonlar, hukuk dışı müdahaleler çoğalıyor. Hukukun selameti, yargının bağımsızlığı, demokrasimizin esenliği açısından bu dava bir an önce açılmalıdır. Yayın yasağına, gizlilik kararına rağmen bu ifadeleri, delilleri basına servis yapan kimse, İçişleri Bakanı bir an önce ortaya çıkarmalıdır. Çıkarmıyorsa, hükümet zan altında kalacaktır. Başbakan'a sesleniyorum. Dava hakkında yeterince konuştu, her gittiği yerde çetelerle mücadeleden bahsediyor. Biz, yasağa rağmen, bu servisi yapan çeteleri ortaya çıkarmasını istiyoruz. Bu işin peşini bırakmayacağız.

'' -''HAYATLARI ÇİFTE STANDART''-

CHP'nin daha önceden AK Parti hakkında açılan kapatma davasını bildiğine yönelik tartışmaların anımsatılması üzerine Anadol, CHP'nin hukukun üstünlüğüne inandığını, bu tür işlerin içinde olmayacağını vurguladı. Anadol, ''Onlar alışmışlar. İnkar edebilirler mi, Genelkurmayın önünde emniyet mensuplarının basına servis yaptıklarını. Hayatları çifte standart; başka partinin kapatılması olunca 'hukuka güvenin bekleyin' diyorlar, kendileri hakkında aynı şey olunca yaygarayı koparıyorlar. Başbakan, soru sormasın, bir şey biliyorsa söylesin'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious