CHP'li Anadol'dan Gül'e tarafsızlık çağrısı!

CHP'li Anadol'dan Gül'e tarafsızlık çağrısı!.10245
  • Giriş : 20.08.2008 / 02:27:00
  • Güncelleme : 20.08.2008 / 00:56:59

CHP'li Kemal Anadol, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü tarafsız olmaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yaptığı rektör atamalarında, "AK Parti'ye ve türbana yakınlıktan başka hiçbir kriter gözetilmediğini" ileri sürerek, "Sayın Gül'ü, ettiği yemine sadık, tarafsız kimlik içinde Cumhurbaşkanı olmaya davet ediyoruz" dedi.

Anadol, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, rektör atamalarını değerlendirdi.

Anadol, CHP olarak Türkiye'nin kritik bir süreçten geçtiğini, önemli kırılmaların yaşandığını söylediklerini, böyle bir süreçte Cumhurbaşkanlığı makamına parti kimliğinden sıyrılmamış militan bir zihniyetin atanmasının bu kırılma sürecini hızlandıracağı konusunda kamuoyunu uyardıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün rektör atamalarıyla toplumdaki kutuplaşma ve gerginliğin öznesi olduğunu kanıtladığını iddia eden Anadol, Gül'ün, "hiçbir yönetim deneyimi olmayan, AKP'ye ve kendisine yakın bir kişiyi YÖK Başkanı olarak atadığını" öne sürdü.

Bu atamalardan sonra da Cumhurbaşkanı Gül ile YÖK'ün tutumunun değişmediğini ileri süren Anadol, "YÖK'ün yeni kurulan 23 üniversite için yaptığı rektör seçimleri, bu rövanş, öç alma ve siyasi linç hareketinin devamı niteliğindedir. Bu seçimlerde, türbana serbestlik hareketinde imza sahibi öğretim görevlileriyle AKP ile dirsek temasında olan öğretim görevlilerinin rektör adayı olarak belirlendiği görülmektedir" diye konuştu.

Anadol, Onuncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in tutumunu örnek göstererek, Cumhurbaşkanı Gül'ü haklı çıkarmaya çalışanların mantıklarının yanlış olduğunu iddia etti. Sezer'in Cumhurbaşkanlığı yeminine ve Yükseköğretim Kanunu'nun ruhuna sadık kalarak, rektörlerin çağdaş, Atatürk devrimleri ile Cumhuriyet'e özde bağlılık noktasında taraf olduğunu anlatan Anadol, "Bu konuda taraflı olmak Sezer'in de Gül'ün de görevidir" dedi.

Kemal Anadol, şöyle devam etti:

"Abdullah Gül, görevlidir. AKP iktidarının yarım bıraktıklarını tamamlamaya, Türkiye'yi dönüştürmeye kendisini adamış bir görevlidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*