CHP'li Arıtman: Sözlerimin arkasındayım

CHP'li Arıtman: Sözlerimin arkasındayım.11066
  • Giriş : 01.02.2008 / 17:45:00

Anayasa değişiklik teklifine olumlu oy kullanacaklar için "Kimin namuslu olduğunu göreceğiz" diyerek komisyon toplantısında gerginliğe neden olan CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, sözlerini geri almayı düşünmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM'de gazetecilerin sorularını cevaplayan Canan Arıtman, AK Parti ve MHP tarafından hazırlanan Anayasa'nın 10. ve 42. maddesinin değiştirilmesine yönelik kanun teklifinin TBMM Anayasa Komisyonu'ndaki görüşmeleri sırasındaki sözleriyle tepki çekti. Canan Arıtman, sözlerine açıklık getirdi.

Anayasa Komisyonu'nda tarihi bir toplantı yapıldığını belirteren Arıtman, "Cumhuriyet tarihine bence kara leke olarak geçecek bir toplantıdır. Çünkü Anayasamızın Cumhuriyet'in nitelikleriyle ilgili değiştirilemez maddelerine aykırı bir Anayasa Değişikliği teklifi verilmiştir" diye konuştu.

Eğitim hakkının önündeki engellerin kaldırılması savının koskoca bir yalan olduğunu, yapılmak istenenin laik rejimden bir teokratik rejime geçiş olduğunu savunan Canan Arıtman, 4 gün sonra, 5 Şubat'ta laiklik ilkesinin Anayasa'ya girişinin 71. yıldönümünü kutlamaya hazırlandıklarını ama bu yasal düzenleme komisyondan geçerse artık kutlanacak bir laiklik kalmayacağını öne sürdü. Canan Arıtman şöyle konuştu:

"Biz o laikliği korumak için ve Anayasa'ya sadakat üzerine hep birlikte namusumuz ve şerefimiz üzerine yemin ettik. Şimdi bu yeminin tutulup tutulmayacağını ve kimlerin tutacağını birazdan yapılacak oylamada göreceğiz. Tarih de bunu yazacak. Herkesin de torunlarına miras olarak kalacak. İşin özü buydu. Namus ve şerefimiz değerse bizim için, onun üzerine yemin ettiğimiz değerleri korumamız ve ona uygun davranmamız gerekir. O zaman böyle bir Anayasa teklifine oy verilmemesi gerekir. Sözümü geri almadım. AK Partililer son derece rahatsız oldular. Sözümü geri almamı teklif ettiler. Bu abuk bir teklifti. Ben her zaman söylediğim her sözün arkasında oldum. Ağzımdan çıkan hiçbir sözü geri alma düşüncesinde olmadım hiçbir zaman. Bu kadar rahatsız olmaları da bu sözden son derece dikkat çekicidir. O kadar rahatsız oluyorlarla bu rahatsızlıklarını gidermek de kendi ellerindedir."

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious