CHP'li Arıtman'dan Çubukçu'ya berdel mektubu

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

CHP'li Canan Arıtman' Bakan Nimet Çubukçu'ya berdel mektubu gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'dan, özellikle Güneydoğu'nun kırsal kesimlerinde kadının bir ticari meta gibi değiş-tokuş edilmesine neden olan töre uygulamalarını ortadan kaldıracak bir zihinsel dönüşüm projesi başlatmasını istedi.
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'ya bir mektup gönderen Canan Arıtman, Şanlıurfa'da berdel usulü ile evlendirilen bir kadının, baba evinden gönderilmek istenmesi üzerine 1.5 yaşındaki bebeğini sırtına vurarak intihar etmesinin berdel dramını bir kez daha gün yüzüne çıkardığını ifade etti. Berdel gibi geleneksel töre uygulamalarının 21. yüzyılda Türkiye'de kadınların yaşamına mal olduğunu dile getiren Canan Arıtman, mektubunda, "Kadınlardan sorumlu Devlet Bakanı olarak ivedilikle bu konunun üzerine gitmenizi istirham ediyorum. Özellikle Güneydoğu kırsalında kadının ticari bir meta gibi değiş-tokuşuna neden olan tüm uygulamaların ortadan kaldırılmasını sağlayacak zihinsel dönüşüm projesini başlatın. Acil olarak gerekli yasal düzenlemeleri Meclis'e getirin. Sıfır toleransı marka ceket etiketlerinde değil, yaşam pratiklerinde görelim" ifadelerine yer verdi.

İntihar eden Şade Fidan'ın yerine, nikahsız eşi Aziz Göreyen'e, Şade'nin kızkardeşinin eş olarak verilmesinin planlandığını vurgulayan Canan Arıtman, mektubunda şu ifadelere yer verdi: "Bu insanlık dışı, acımasız alışverişi devletin tüm gücü ile önleyin. Bir yaşam daha sona ermesin. Töre ve namus cinayetlerinde ölen, intihara mecbur bırakılan, başlık parası, berdel uygulamalarının kurbanı olan tüm kadınlar, çocuk kadınlar ve onların anasız kalan bebekleri, belki bu dünyada sizden hesap soramıyorlar ama öteki dünyada elleri sizin yakanızda olacak. Lütfen kendinizi Şade Fidan'ların yerine koyun. Bu çaresizlere çare olmak sizin elinizde. Kadınlar sizin aracılığınızla devletin güçlü elini, ellerinde hissetmek istiyorlar. Tutun o elleri... Tutun. Ölüyorlar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious