CHP'li başkan görevinden alındı

CHP'li başkan görevinden alındı.11391
  • Giriş : 30.12.2008 / 17:43:00

Orhanlı Belediye Başkanı ve CHP Tuzla Belediye Başkan Adayı Cemil Ekşi idare mahkemesinden aldığı yürütmeyi durdurma kararının üst mahkemece bozulmasının ardından ikinci kez görevden alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cemil Ekşi İçişleri bakanlığı tarafından görevinden alınmış ancak İdare mahkemesinde açtığı dava sonucu görevine dönmüştü. Bölge İdare mahkemesinin iade kararını bozduğu ve durumun içişleri bakanlığı tarafından Cemil Ekşi'ye tebliğ edildiği tarihlerde Ekşi'nin "göreve iade edildim" diyerek CHP il başkanlığında açıklama yaptığı ortaya çıktı. Cemil Ekşi CHP tarafından Tuzla Belediye başkan adayı olarak gösterilmişti.

KARARI İÇİŞLERİ BAKANLIĞI DEĞİL BÖLGE İDARE MAHKEMESİ VERMİŞ

Orhanlı Belediye Başkanı Cemil Ekşi, hakkında çıkan yolsuzluk haberlerinin ardından bölgeye gelen Bakanlık müfettişleri yaklaşık altı aydır incelemelerini sürdürüyordu. Müfettiş raporları doğrultusunda 28.08.2008 tarihinde görevden alınan Ekşi, İdare Mahkemesi'ne başvurmuş, 14.10.2008 tarihinde aldığı yürütmeyi durdurma kararıyla görevine iade edilmişti. Ancak Bakanlığın üst mahkemeye yaptığı itiraz yerinde bulununca Ekşi 26.12.2008 yeniden görevden alındı.
Bölge İdare Mahkemesi 2008/5902 Karar numarası ve 20.11.2008 tarihli kararında Cemil Ekşi'nin görevden alınma işleminin hukuka uygun olduğuna oy birliği ile karar verek işlemi iptal etti. Mahkeme kararının Bakanlığı tebliğinin ardından Ekşi, 26.12.2008 tarihinde ikinci kez görevden alındı.

GÖREVDEN TEKRAR ALINDIĞI TARİHTE "İADE EDİLDİM" DEDİ.

Cemil Ekşi 28-11-2008 günü CHP il başkanlığında bir tören düzenleyerek görevine iade edildiğini söylemişti. Bölge idare mahkemesinnin kararının 20-11-2008 tarihinde alınmış olması ise Cemil Ekşi'nin görevine iade edildiğini söylediği tarihte Ekşi'nin idare mahkemesinden aldığı yürütmeyi durdurma kararını iptal ettiğini gösteriyor. Bu duruma göre Ekşi il başkanlığında tören düzenleyerek "göreve iade edildim" dediği tarihde bölge idare mahkemesi yerel mahkemenin iade kararını bozarak bu durumu Cemil Ekşi'ye 8 gün önce tebliğ etmişti.

CHP'NİN TUZLA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

Orhanlı Belediye Başkanı Cemil Ekşi hakkında orman arazilerini imara açma, su havzalarında yapılaşmaya izin vermek, aralarında yakınlarınında olduğu bir çok kişiye akaryakıt istasyonu alanı tahsis etmek gibi bir çok iddia basında yer almıştı.
Daha önce Anavatan Partisinde olan Cemil Ekşi Orhanlı'ya zehirli varillerin gömüldüğüğünün ortaya çıkmasından sonra partisinin kendisine sahip çıkmadığını söyleyerek CHP'ye geçmişti. Cemil Ekşi CHP'den Tuzla belediye başkan adayı olarakda gösterilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*