CHP'li Belediye Başkanı da Kur'an-ı Kerim dağıtmış

CHP'li Belediye Başkanı da Kur'an-ı Kerim dağıtmış.10543
  • Giriş : 19.03.2008 / 02:02:00
  • Güncelleme : 19.03.2008 / 01:46:53

AKP davasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılan Kur'an suç olarak görülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti'yi kapatma davasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılan Kur'an-ı Kerim suç olarak görülürken, daha önce dönemin İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen'in de Kur'an dağıttığı ortaya çıktı.

Sirmen'in dağıttığı Kur'anlar özel bir matbaada bastırılmış, iç kapağına da kendi ismi yazılmış. Yargıtay Başsavcısı tarafından, CHP'li Sirmen'in Kur'an dağıtması suç kabul edilmezken, AK Partli Karaosmanoğlu'nun suçlu olarak kabul edilmesi dikkat çekici bulunuyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, AK Parti'nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesi'nde açtığı davada, haklarında 5 yıl süreyle siyaset yasağı istenen kişiler arasında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da bulunuyor. Hazırlanan iddianamenin 2. maddesinin "Adalet ve Kalkınma Partili yerel yöneticiler ile partinin il, ilçe ve belde teşkilatı yöneticilerinin laik devlet ilkesine aykırı eylem ve demeçleri" konulu "f" bendinde Karaosmanoğlu ile ilgili şu cümleler yer alıyor: "AK Partili Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun, 2006 tarihinde üzerinde kartviziti ve AKP logosu bulunan 5.000 adet Kur'an-ı Kerim'i büyükşehir amblemini taşıyan çantalar içerisinde belediye personeli aracılığıyla kentte dağıttırdığı..."

KUR'AN-I KERİM'İ İLK SİRMEN DAĞITMIŞ

Yalçınkaya, Kur'an dağıtımını suç sayarken, Kocaeli'de Kur'an-ı Kerim dağıtma işlemini ilk olarak 1993 yılında CHP'li İzmit Belediye Başkanı Sefa Sirmen tarafından yapıldığı ortaya çıktı.

Kocaeli'de hacca gidenlere dağıtmak için bastırılan Kur'an-ın iç sayfasında "Bu Kur'an-ı Kerim İzmit Belediye Başkanı Sefa Sirmen'in 1993 yılında hacca giden Kocaelilere armağanıdır." yazısı bulunuyor.

Kur'anlar İstanbul'da bulunan Şenyıldız Yayınevi tarafından Sel Matbaacılık'a 50 bin adet bastırılmış ve hacca giden herkese dağıtılmış.

YEREL GAZETEDE ÇIKAN HABER İDDİANAMEYE ALINMIŞ

Başkan Karaosmanoğlu ile ilgili 3 Ekim 2006 tarihli Bizim Kocaeli Gazetesi'nin "Başkandan 'kartvizitli' Kur'an-ı Kerim" başlıklı haber iddianameye alınmış. Bu haberin sonradan tekzip edildiği öğrenildi.

Haberde ve iddianamede yer alan 5 bin adet yerine 500 adet Kur'an dağıtıldığı bildirildi. Kur'anları belediyenin değil, 2006 yılında yazın Kur'an kurslarında okuyan maddi durumu iyi olmayan öğrencilere dağıtılmak üzere sendikalarca talepte bulunulduğu öğrenildi. Kocaeli Din Görevlileri Derneği Başkanı Selim Akdağ 10. 06. 2006, Diyanet Sen Kocaeli Şube Başkanı Ali Fazlı Demir 08.06. 2006 ve Türk Diyanet Vakıf Sen Kocaeli Şube Başkanı Şener İnce tarafından 10.07 2006 tarihli yazı ile toplam 500 adet talep edildiği belirtildi. Başkan Karaosmanoğlu'nun kartvizitinin ise Kur'anların içine konulmadığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious