CHP'li Canan Arıtman: Açıklamalarım çarpıtıldı

CHP'li Canan Arıtman: Açıklamalarım çarpıtıldı.11066
  • Giriş : 23.01.2008 / 08:44:00

Arıtman: Kur'an'da örtünme var, Müslümanlığa sonsuz saygılıyım

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman: Açıklamalarım çarpıtıldı, Kur'an'da örtünme var...

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, AK Partili Fatma Şahin'in suç duyurusuna konu olan açıklamasının, bazı basın yayın organlarında çarpıtılarak kamuoyuna yansıtıldığını bildirdi.

TBMM'de bir basın açıklaması yapan Canan Arıtman, "Bu kasıtlı çarpıtmayla dinsiz, imansız, İslam'a saygısız, İslam dinine hakaret eden bir kişi olarak kamuoyuna lanse edilerek, hedef gösterildim" diye konuştu.

Beyanatının bütününde tarihsel ve bilimsel gerçekler ışığında örtünme olgusunun kronolojik süreci anlattığını savunan Canan Arıtman, başörtüsünün İslamiyet'ten binlerce yıl öncesinde de var olduğunu, İslamiyet'e kadar olan süreçte kadınların toplumdaki olumlu veya olumsuz olarak statüsünü belirlediğini, dolayısıyla da ayrımcılık ve aidiyet içeren bir uygulama olduğunu anlatmaya çalıştığını söyledi. Arıtman, şöyle dedi:

"İslamiyet'de ise kadınlar arasında hür kadın, köle kadın, cariye ayrımını kaldırıp tüm mümin kadınları eşitleyen bir uygulama olduğu anlatılmaya çalışılmıştır. Buradan da anlaşılacağı üzere, İslamiyet'e saygısızlık söz konusu olmayıp tam tersine eşitlikçi anlayışından ötürü büyük bir saygı vardır."

Kur'an'da örtünme var

Canan Arıtman, açıklamasındaki ifadeleri kamuoyuna çarpıtarak yansıtan basın yayın organlarının tutumunu gazeteciliğin etik değerleriyle bağdaştıramadığını ve sorumlular ile ilgili yasal yollara başvuracağını bildirdi. Canan Arıtman, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Tarihsel süreçte başörtüsü Sümerler'in haricindeki tüm toplumlarda kadının dokunulmazlığını, taciz edilemeyecek kadın olduğunu, sahipli kadın olduğunu belirten bir simge olmuştur. Kutsal kitabımız Kur'an'ın doğru tefsir edilmesinde örtünmenin olduğunun fakat baş örtüsünün mutlak bir zorunluluk, İslam'ın şartı olmadığının anlaşılacağı ifade edilmektedir. Fundamentalistlerin kadınlara dayattığı örtünme biçiminin aslında kadını ikincilleştiren, aşağılayan, erkeğin malı olarak gören erkek egemen bir anlayışın ürünü olduğu ifade edilmiştir. Dinci, yobaz basın mensuplarının tüm itham ve iftiralarına karşın insanlığın tüm inançlarına saygılı ve kişisel inancım Müslümanlığa ise sonsuz saygılıyım."

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious