CHP'li Canan Arıtman'dan başörtülülere garip bir çağrı

  • Giriş : 19.01.2008 / 14:32:00
  • Güncelleme : 19.01.2008 / 14:40:08

CHP İzmir milletvekili Arıtman türbanlı kadınlara 'atın örtülerinizi özgürleşin' çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları, MHP'nin teklifi ve Yargıtay ile Danıştay'dan gelen sert açıklamalarla tırmanan türban tartışmaları devam ederken, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'dan türbanlılara çağrı geldi. Radikal çıkışları ve açıklamaları ile tanınan Arıtman bu kez de türbanlı kadınlara 'atın örtülerinizi özgürleşin' çağrısında bulundu. Arıtman, türban tartışmalarının erkek egemen anlayışın ürünü olduğunu kaydederek 'Erkeklerin biz kadınların üzerinden siyaset yapmasına engel olalım ve yeter artık diyelim' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları, MHP'nin teklifi ve Yargıtay ile Danıştay'dan gelen sert açıklamalarla tırmanan türban tartışmaları devam ederken, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'dan türbanlılara çağrı geldi. Radikal çıkışları ve açıklamaları ile tanınan Arıtman bu kez de türbanlı kadınlara 'atın örtülerinizi özgürleşin' çağrısında bulundu. Arıtman, türban tartışmalarının erkek egemen anlayışın ürünü olduğunu kaydederek 'erkeklerin biz kadınların üzerinden siyaset yapmasına engel olalım ve yeter artık diyelim' diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İspanya'daki 'türban siyasi simge' sözleriyle başlayan türban tartışmaları devam ederken, türbanlılara hizmet verdiği iddiasıyla Meclis kuaförünü basan CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman da, tartışmalara ilişkin ilginç değerlendirmelerde bulundu. Bir kadın milletvekili olarak türban tartışmalarını değerlendiren Arıtman, türbanın rejim sorunundan önce kadın hakları sorunu olduğunu söyledi. Türbanın erkekler tarafından dayatılan bir sorun olduğunu savunan Arıtman, 'bu tartışmalardan son derece üzgünüm. Bu sorun erkekler tarafından dayatılan bir sorun' dedi. Örtünmenin kadını aşağılayan, eşitsizleştiren bir olgu olduğunu ve bu yolla kadına 'erkekle eşit değilsin' denildiğini kaydeden Arıtman, 'örtünme Sümerlere, Asurlara kadar dayanıyor. Sümerlerde fahişeler örtünmüş, Asurlarda evli kadınlar örtünmüş. Örtünme Mezopotamya'da da var, bütün semavi dinlerde de. Arap toplumunda da Cahiliye döneminde kadın örtünmüş. Örtünmek İslamiyetle ortaya çıkmış bir şey değil' diye konuştu. İslamiyet'te kadının örtünmesinin ?cinsel tacizden korunması' amacıyla öngörüldüğünü kaydeden Arıtman, günümüzde bu sorunun hala tartışılıyor olmasını anlamanın mümkün olmadığını söyledi.

-'DİN KİSVESİ ALTINDA KADINA DAYATILMASINA İSYAN EDİYORUM'-

Türban sorununun bugün 'din kisvesi altında kadına dayatıldığı'nı savunan Arıtman, bu duruma bir kadın olarak isyan ettiğini ifade etti. Türbanın Müslümanlığın şartı olmadığını da öne süren Arıtman, 'Nur Suresinin 60. ayeti, ?çocuktan kesilen kadın örtünmeyebilir' diyor. Bu da menopozdan sonra kadının örtünmesine gerek olmadığı anlamına geliyor' dedi. Türbanın günümüzde siyasetçiler tarafından siyasi rant için kullanıldığını, AKP'nin de yaklaşan yerel seçimler öncesinde ?türban sorununu oya çevirmek' istediğini kaydeden Arıtman şöyle konuştu:
'Aslında iktidar sadece kadının başını örtmeye çalışmıyor. Başarısızlığını, yolsuzlukları, işsizliği de türbanla örtmeye çalışıyor. Daha da önemlisi önemli bir siyasi projenin, siyasal İslam'ın da üstü örtülüyor. Demokratik rejimden teokratik rejime, milletten ümmete geçişin de bu yolla üstü örtülüyor.'

-'TÜRBAN ÖNCELİKLE KADINA ZARAR VERECEK'-

Türbanı serbest bırakmanın, erkek egemen yapıyı güçlendireceğini, kadınlar arasında ayrımcılık yaratacağını ve kadın hakları hareketini yavaşlatacağını da belirten Arıtman, 'Bu, Türkiye'nin Araplaştırılmasına, bir milletin ümmet haline dönüşmesine ve kadınların haklarını yitirmesine yarayacak. Türban neresinden bakarsanız bakın kadınların aleyhine bir durum. Bu yasağın kalkması öncelikle kadınlara zarar verecek' dedi.

-TÜRBANLILARA ÇAĞRI: "ÖRTÜLERİNİZİ ATIN, ÖZGÜRLEŞİN"-

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, türbanlı kadınlara da çağrıda bulundu. Arıtman, 'Atın örtülerinizi ve özgürleşin. Gelin bu türban esaretinden, erkek egemenliğinden kurtulalım. Bizim üzerimizden siyaset yapmalarına engel olalım ve onlara yeter artık diyelim' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious