CHP'li Elekdağ: Bu iddianame ile parti kapatılamaz

CHP'li Elekdağ: Bu iddianame ile parti kapatılamaz.7788
  • Giriş : 05.04.2008 / 09:45:00

CHP Parti Meclisi toplantısı dün ilginç bir tartışmaya sahne oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgilere göre Genel Başkan Deniz Baykal'ın alerjik rahatsızlığı sebebiyle katılamadığı toplantının başında üyelere AK Parti hakkında açılan kapatma davasının iddianamesi dağıtıldı.

Konuyla ilgili gündem dışı söz alan eski büyükelçi ve İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ, iddianamedeki bazı gerekçeleri okurken, bunların kapatmaya delil olamayacağını vurguladı. Elekdağ, "Özetle şunu söylemek istiyorum ki, bu iddianame çok zayıftır. Bu iddianame ile bu parti kapatılamaz." dedi. Konuşma sırasında şaşkınlığa uğrayan Başkan Vekili Cevdet Selvi ve Genel Sekreter Önder Sav ise, 'dava sürecinde hukuki değerlendirme yapılamayacağı' gerekçesiyle CHP'li vekile tepki gösterdi. Sav, "Bu toplantı kapalı da olsa bu açıklamaları yapmak yanlıştır. Kaldı ki bu beyanlar, bu konuda uzman olmayan bir kişinin beyanıdır." görüşünü dile getirdi. Selvi de, Elekdağ'ın konuşmasını tutanaktan çıkardı.

CHP Parti Meclisi, bu ay sonunda yapılacak kurultaya ilişkin son değerlendirmesini yapmak üzere dün genel merkezde toplandı. Alınan bilgilere göre, toplantı öncesinde tüm üyelere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın AK Parti'ye açtığı kapatma davasının iddianamesi dağıtıldı. Masasında iddianameyi gören İstanbul Milletvekili Elekdağ, gündem dışı söz istedi. "Bu iddianameyi dağıttığınız iyi oldu. Ben hukukçu değilim; ama anlatayım bu iddianamenin ne anlama geldiğini." diyen Elekdağ, iddianamedeki bazı gerekçeleri okudu ve bunların kapatmaya delil olamayacağını söyledi. Elekdağ, "Özetle şunu söylemek istiyorum ki, bu iddianame çok zayıf. Bununla parti kapatılamaz." ifadelerini kullandı. Elekdağ, Zaman'ın konuyla ilgili soruları üzerine, toplantıda bir konuşma yaptığını doğruladı; ancak içeriğine ilişkin bilgi vermedi. Konuşmaları basına sızdıran PM üyelerinin 'terbiyesizce, ahlaksızca' bir hareket içinde olduklarını söyledi.

PM Raporu'nda 'Kürt sorunu' vurgusu

PM toplantısında parti yönetiminin kurultaya sunmak üzere hazırladığı rapor kabul edildi. Raporda, AK Parti iddianamesine geniş yer ayrılırken, 'Kürt sorunu'na ilişkin önemli tespitlerde bulunuldu. CHP lideri Baykal, bir süredir Türkiye'de 'Kürt sorunu' olmadığını savunuyordu. Genel başkan adayı Haluk Koç yanlısı PM üyeleri ise rapora muhalefet şerhi koydu.

Raporun, 'Kürt sorunu demokrasi ve kalkınma sorunudur' başlıklı bölümünde SHP'nin, Baykal'ın genel sekreter olduğu 1989'da Devlet Güvenlik Mahkemesi soruşturmasını göze alarak 'Kürt raporu' hazırladığına dikkat çekildi: "Herkes susarken, biz daha 1989'da Deniz Baykal önderliğinde sorunu yüreklilikle ortaya koyduk... Bölücü terör ilk filizlenmeye başlarken, daha hiç kimse olayın farkında değilken, sosyal demokrat kimliğimizle soruna yüreklilikle sahip çıktık." CHP'nin 1999 ve 2000'de hazırladığı iki ayrı raporda da 'Kürt sorunu' konusundaki duyarlılığına yer verdiği belirtilirken, Türkiye Cumhuriyeti'nin 'laiklik ve etnik çoğulculuk' üzerine kurulduğuna dikkat çekildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious