CHP'li Ersin'den 'çuval baskını' sorusu

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, çuval baskınının nasıl gerçekleştiğini sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ersin, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Süleymaniye'de ABD askerlerinin, Türk askeri timinin kaldığı karargaha baskın yaparak, başlarına çuval geçirip gözaltına aldığını hatırlattı.

Ahmet Ersin, bu durumun herkesi üzdüğünü ve olayla ilgili alternatif bir sinema filmi bile yapıldığını hatırlatarak, son günlerde olayı yaşayan, dönemin Türk komutanları ile baskını gerçekleştiren ABD timi yetkililerinin, birbiriyle çelişen açıklamalar yaptıklarını belirtti.

“Kamuoyunun sağlıklı ve doyurucu bilgilerle aydınlatılması gerekir” diyen CHP'li Ersin, önergesinde şu soruları yöneltti:

“Süleymaniye'de yaşanan çuval baskını nasıl oldu? ABD askerleri, baskına uğrayan Türk timinin kaldığı karargâha, hiçbir engelle karşılaşmadan nasıl girebildiler? Bu baskına peşmergelerin de katıldığı, hatta Irak Devlet Başkanı Talabani'nin oğlu tarafından başından sonuna kadar videoya kaydedildiği doğru mu? ABD askerleri, Türk timine neden böyle bir baskın yaptı? Neden askerlerimizin başına çuval geçirerek, incitici ve aşağılayıcı tavır sergiledi?
Çuval baskınından sonra, ABD ve Talabani nezdinde ne tür girişimler yapıldı?”

SURİYE SINIRINDAKİ MAYINLAR

Öte yandan, Anavatan Partisi Hatay Milletvekili Züheyir Amber, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesiyle ilgili çalışmaları sordu.

“Taraf olduğumuz Ottawa Sözleşmesi gereğince Suriye sınırındaki mayınlar temizlenecek ve ortaya çıkacak iki Kıbrıs büyüklüğündeki arazi, organik tarıma açılacaktı” diyen Amber, önergesinde şu sorulara yer verdi:

“Suriye sınırımızdaki temizlenecek kara mayınlarının sayısal adedi ve alan olarak net miktarı nedir? Bugüne kadar mayın temizleme işi için hangi kurum ve kuruluş tarafından ne kadarlık maliyet çıkarılmış; 'astronomik' olarak tanımlanan bu maliyetler neye göre hesaplanmıştır? Geçtiğimiz günlerde TEMA Onursal Başkanı Hayrettin Karaca'nın dile getirdiği 256 hektar alanın organik tarım için yabancı ülkelere açılacağı, satılacağı ifadesi doğru mudur?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious