CHP'li Eski Adalet Bakanı'nın kadrolaşma sözleri unutuldu!

CHP'li Eski Adalet Bakanı'nın kadrolaşma sözleri unutuldu!.7071
  • Giriş : 30.11.2007 / 08:40:00
  • Güncelleme : 30.11.2007 / 08:53:04

Moğultay'ın “Ülkücüleri alacak değildim” diyerek yaptığı kadrolaşmayı unutmayan CHP'liler Meclis'i gerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Genel Kurulu'na gelmesi beklenen Hakim ve Savcıların atanmasını düzenleyen yasa teklifi, çok yavaş işlediği belirtilen adalet sisteminin ihtiyaç duyduğu 5 bin hakim ve savcı açığını kapatmayı öngörüyor. Teklif yasalaştığında, daha önce Adalet Bakanlığı'nın yaptığı hakim ve savcı adaylarının belirlendiği yazılı sınavı bundan böyle ÖSYM gerçekleştirecek. Mülakat ise Adalet Bakanlığı'nın bünyesinde yapılacak.
Ancak mülakatın Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulacak bir komisyon tarafından yapılacak olmasını eleştiren CHP, önce önceki gün komisyonu basarak çalışmaları enellemeye çalıştı. Tasarıya muhalefet şerhi koyan CHP, dün de komisyon raporunun yok salıyması için Meclis Başkanlığına başvurdu.

KADROLAŞMA İLE ÖVÜNMÜŞLERDİ

50. Hükümetin Adalet Bakanı olan CHP'li Mehmet Moğultay, partisinin İstanbul İl Kongresi'nde yaptığı konuşmasında “Hükümetten 5 bin kişilik kadro çıkardım. Bu kadroları örgütüme vermeyip de MHP'ye mi verseydim, Refah'a mı verseydim?” diye konuşmuştu. Moğoltay, CHP içinde büyük övgü gören bu açıklamanın ardından yine CHP'li Adalet Bakanı Seyfi Oktay da bakanlık bünyesinde başarılı bir kadrolaşmayı gerçekleştirdiklerini itiraf etmişti.

5 BİN HAKİM VE SAVCI AÇIĞI KAPANACAK

Adalet Komisyonu'nda kabul edilen ve önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu'na gelmesi beklenen Hakim ve Savcıların atanmasını düzenleyen yasa teklifi, adalet sistemine pek çok yenilik getiriyor. Teklif yasalaştığında, hakim ve savcılar ÖSYM tarafından yapılacak sınav sonuçlarına göre, Adalet Bakanlığı'nın yapacağı mülakat sonrası atanabilecekler. Hakim ve savcı atamasında kolaylıklar getirilirken, Türkiye'deki 5 bin hakim ve savcı açığı da bir an önce giderilip adalet sisteminin hızlı çalışması sağlanacak. Avukatlık mesleğinden hakim ve savcılığa geçmek isteyen adaylarda mesleklerinde en az 5 yıl çalışmış olması şartı aranacak. Adaylar 35 yaşını geçemeyecek ve sadece kendi aralarında yazılı sınava tabi tutulacaklar. ÖSYM'nin yapacağı yazılı sınavda 100 üzerinden en az 70 puan alma şartı aranacak. Mülakat sınavına ise en yüksek puan alandan başlanarak, ilan edilen boş kadronun yüzde 50 fazlası çağrılacak.


Hakim ve savcı alma rekoru Moğultay'ın

1980 yılından bugüne kadar Adalet Bakanlığı tarafından yazılı sınav ve mülakat yöntemiyle hakim ve savcı alınırken en çok alım yine Seyfi Oktay ve Mehmet Moğultay döneminde yapıldı. ANAP'ın tek başına iktidar olduğu 1987- 1991 yılları arasında 2018 hakim ve savcı alındı. 1991-1994 yılları ise en çok hakim ve savcının alındığı yıllar oldu. Moğultay ve Oktay döneminde 2554 hakim ve savcı alındı. Bu hükümetler dönemi en çok hakim ve savcının alındığı hükümet olarak tarihe geçti. 2003-2005 yıllarında AK Parti'nin tek parti iktidarı döneminde alınan hakim ve savcı sayısının ise 1178 olduğu belirtildi. Mehmet Moğultay, partisinin İstanbul İl Kongresi'inde yaptığı konuşmasında, “Hükümetten 5 bin kişilik kadro çıkardım. Bu kadroları örgütüme vermeyip de MHP'ye mi verseydim, Refah'a mı verseydim?” demişti.


Mülakat için komisyon kurulacak

Komisyonda benimsenen yasa teklifine göre, hakim ve savcılar ÖSYM tarafından yapılacak yazılı sınava girecekler. Bu sınavdan elde edecekleri puanlara göre adaylar, Adalet Bakanlığı tarafından mülakata alınacaklar. Mülakat kurulu, Adalet Bakanlığı müsteşarı veya görevlendireceği müsteşar yardımcısı başkanlığında, teftiş kurulu başkanı, ceza işleri, personel genel müdürleri ve Türkiye Adalet Akademisi Yönetim Kurulu'nun her sınav için kendi üyeleri arasından belirleyeceği ve toplam 7 üyeden müteşekkil bir ekipten oluşacak.

VEKİLE EŞKİYA BENZETMESİ

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, “Olay, hakim ve savcıları, AKP iktidarının sıradan memuru haline getirmek. Bu, 1957'ye ülkeyi geri döndürmektir” dedi.

Anadol, sınavı kazanan hakim ve savcı adaylarının başarısının eğer AK Parti'li değillerse, mülakat marifetiyle ortadan kaldırılacağını ileri sürdü. CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu da, korsan yasa çıkarıldığını öne sürdü ve “Eşkıya dün gece hukukçu kimliğiyle parlemantoya inmiştir. AKP'nin her dediğinin geçtiği, dayatmacı mantığının kabul edildiği, demokrasinin askıya alındığı, muhalefetin, muhalefet gerekçesini dahi yazmasına olanak verilmediği yeni bir anlayışıyla karşı karşıyayız” dedi.


Yüksek Mahkeme: Mülakat Anayasa'ya aykırı değil

Anayasa Mahkemesi, hakim ve savcı alımında Adalet Bakanlığı tarafından yapılan mülakat sınavının Anayasa'ya aykırı olmadığını bildirdi. TBMM Adalet Komisyonu'nda önceki gün yapılan toplantıda, “hakim ve savcıların mülakatla atanmasını” düzenleyen yasa teklifi görüşülmüş ve geç saatlere kadar devam eden toplantıda CHP'li üyelerin itirazına rağmen teklif kabul edilmişti. Yüksek Mahkeme'nin, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun, hakim ve savcı adaylığında mülakat sınavının dayanağı olan yasa hükmünün iptali isteminin reddine ilişkin kararının gerekçesi, Resmi Gazete'de dün yayımlandı. Gerekçede, “Mülakatta başarı göstermenin mesleğe kabul aşaması öncesinde adaylık için bir koşul olarak aranmasının Anayasa'ya aykırılığından söz edilemez” denildi.


Sınavı ÖSYM yapacak

Adayla, Türkçe, matematik, Türk kültür ve medeniyetleri, Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, temel yurttaşlık bilgisi sorularından oluşan genel yetenek, genel kültür konuları ile adli ve idari yargıyı ilgilendiren derslerden sorular yöneltilecek. ÖSYM'nin yapacağı yazılı sınavda adayların en az 70 puan almaları gerekecek. Mülakat sınavına en yüksek puan alandan başlanmak suretiyle ilan edilen boş kadronun yüzde 50 fazlası çağrılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious