CHP'li iki yönetici Telekom'un belgesine inanmadı

CHP'li iki yönetici Telekom'un belgesine inanmadı.15298
  • Giriş : 31.05.2008 / 12:02:00

Vakit'in açıkladığı dinleme belgesi CHP'lileri tatmin etmedi. İşte iki CHP'li yöneticinin karşı iddiaları...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dinlendiği iddia edilen Önder Sav'ın telefonunu açık unutmuş olabileceği iddiasına inanmayan CHP, Sav'ın telefonunun açık olduğunu gösteren belgeye de güvenmiyor: Telekom hükümetin elinde istediklerini yazabilirler.

CHP yönetimi, Vakit gazetesinin yayınladığı Telekom Ankara İl Müdürlüğü’nden aldığı belgeyi inandırıcı bulmadı. CHP Genel Sekreteri Önder Sav, yakın çevresine, "Bu doküman tatmin edici değil. Telefonu yanlışlıkla açmam söz konusu değil. Telekom hükümetin elinde, istediklerini yazabilirler. Beni zaten dinliyorlardı. Valinin geleceğini biliyorlardı, gelince aradılar ve kılıfını yarattılar" dediği öğrenildi.

Sav, Vakit gazetesinin, Telekom'dan alındığı öne sürülen belgeyi yayınlamasının ardından, Genel Merkeze gelerek, uzun süre parti kurmaylarıyla bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Edinilen bilgiye göre, CHP yöneticileri ile birlikte Başbakan Erdoğan’ın basın toplantısını da izleyen Sav, eski iddialarını tekrarlayarak, "Benim Vakit muhabiri ile görüşmediğim açık. Telefonu açmam gibi bir durum da söz konusu değil. Üstelik görüşme sırasında telefonum da birkaç kez çaldı. Açık kalan bir telefon nasıl çalar?" dedi.

Tatmin olmadım

Telekom Ankara İl Müdürlüğünün resmi yazısından da tatmin olmadığı belirtilen Sav, "Telekom hükümetin elinde. İstediklerini yazabilirler. Ama bu işin başka tarafları da var. Savcılık aracılığıyla yapılacak soruşturmayı beklemek gerekir" görüşünü savundu. Sav’ın savcılığa Turkcell’den gelecek resmi telefon görüşme dökümanını da beklediğini ifade etti.

"Arayıp bu olayı kılıf yarattalar"

Teknolojideki son gelişmeleri anımsatan Sav, "Bunlar beni zaten dinliyorlardı. Valinin o gün o saatte bana geleceğini de tespit ettiler. Tam yanıma geldiği sırada da beni aradılar. Bu olaya kılıf yapmak istediler. Teknoloji sayesinde hem beni dinlediler hem de 'bu telefon açık kaldı' diye kılıfını hazırladılar. Telefonum kapalı bile olsa teknoloji sayesinde sanki konuşmuşum gibi gösterebilirler. Hükümet ile Vakit’in iç içe bu işin içinde oldukları nettir" dedi.
Hükümet olayı Vakit'e mal etmeye çalışıyor

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek ise Başbakan Erdoğan’ın basın toplantısındaki sözlerini şöyle değerlendirdi:

"CHP genel sekreterinin özel konuşmasının Vakit gazetesine yer alması özel hayatın gizliliğinin ihlalidir. Bu çok açık. Başbakan bu konuda bir şey demiyor. Bu konuda ne gibi önlemler aldığını söylemiyor. Sadece CHP ile laf yarıştırıyor, hakaret ediyor. O nedenle Başbakanın konuşmasında yeni bir unsur yok. Önder beyin Vakit muhabiri ile konuşmadığı çok açık. Buradaki konuşmayı hangi yöntemle dinlemişlerse böyle bir senaryo ile olayı başka noktaya çekmeye çalışıyorlar. Olayı hükümetin üstünden alarak Vakit gazetesine mal etmeye çalışıyorlar."

Açık telefon çalar mı?

Özyürek, "Bu cep telefonu ile böyle bir konuşma yapılmadığı kesin. Bu Telekom’un belgesi nasıl düzenleniyor onu da bilemiyoruz. Görüşme sırasında iki defa Önder bey’in telefon çalmış. Açık bir telefon çalmaz ki... Önder bey net hatırlamıyor. Ama çalınca açmış ve kapatmış. Ama Vakit muhabiri ile konuşmadığı çok net. Bu doğrudan Vakit’teki bir telefon ile yapılan dinleme değil. Araya birileri girerek, aletler sokularak öbür tarafa irtibat kurulmuş ve servis yapılmış olabilir. Savcılığın ciddi bir inceleme yapıp ortaya çıkarmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Gensorudan vazgeçmiyorlar

Özyürek, Gensorudan vazgeçmelerinin şimdilik söz konusu olmadığını belirterek, "İktidar meclis araştırması vermiş. Onu da değerlendireceğiz, Gensorudan vazgeçtik diye bir şey yok" dedi.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious