CHP'li Kemal Anadol tepkili

CHP'li Kemal Anadol tepkili.10245
  • Giriş : 18.02.2009 / 14:24:00
  • Güncelleme : 18.02.2009 / 14:49:06

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Ergenekon davasıyla ilgili bilgilerin basına avukatlar tarafından sızdırıldığını iddia eden Adalet Bakanı Şahin'e sert tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"Zeytinyağı gibi üste çıkarak suçu avukatların üstüne atan bir avukat Adalet Bakanı ile karşı karşıyayız" diyen Anadol, Şahin'in sözlerinin "koskoca bir iftira" olduğunu söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Meclis'te düzenlediği basınla sohbet toplantısında Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in Deniz Feneri ve Ergenekon davasıyla ilgili açıklamalarını değerlendirdi. Bakan Şahin'in Ergenekon ve Deniz Feneri davalarına ilişkin saptırma, kamuoyunu yanıltma çabalarına devam ettiğini savunan Anadol, dünyada gizlilik kararı olan; ancak en fazla basına servis yapılan ve bilgi sızdırılan davanın Ergenekon davası olduğunu söyledi. Anadol, "Zeytinyağı gibi üste çıkarak suçu avukatların üstüne atan bir avukat Adalet Bakanı ile karşı karşıyayız" dedi.

Ergenekon davasıyla ilgili bugüne kadar dokuz soru önergesini verdiğini hatırlatan Anadol, İlhan Selçuk'un ifadesinin alınması sırasında avukatların çaresiz kaldığını, Selçuk'un ifadelerinden avukatlarının bile haberinin olmadığını belirterek "Ertesi günü İlhan Selçuk'un ifadeleri boy boy basında çıkıyor. Kimi kandırıyor Adalet Bakanı" dedi.

"Savcıları göreve davet ediyorum"

Deniz Feneri davasını da değerlendiren Anadol, davayla ilgili gelişmelerin basında yer aldığını hatırlatarak "Ergenekon davasında olduğu gibi organize suç iddiası var. İstanbul'da geniş yetkili savcılar var. Neden Ergenekon'da olduğu gibi Deniz Feneri davasında adı geçenleri sabaha karşı gidip gözaltına almadılar. Ergenekon davasındaki uygulama niye Deniz Feneri'nde yapılmadı? Delillerin karartılması ihtimali yok muydu? Dosya gelse ne olacak? Deniz Feneri örgütü delil karartmadı mı? Suç duyurusunda bulunuyorum bu ülkede savcı yok mu?"diye konuştu.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'e Ergenekon davasıyla ilgili "bu davalarda avukatın olmadığı ifadeleri kim sızdırdı, kim servis etti?" diye soran Anadol, basında yer alan haberlerle ilgili gazetecilere dava açıldığını hatırlatarak, "Savcılar hakkında da bir inceleme yapıldı mı?" sorusunu yöneltti.

"Koskoca bir iftira"

Anadol, Avukatların da bilgi sızdırabileceğini ancak bunun basında yer alan bilgilerin ancak yüzde 5'i olduğunu kaydederek "Sayın Kanadoğlu'nun evinde arama yapıldığını TRT'ye kim bildirdi? Adalet Bakanı faturayı avukatlara kesip bu işten sıyrılamaz." dedi.
Deniz Feneri davasında Almanya adli makamlarına yazı yazılmasa, dosya gelmese de Türkiye'de savcıların harekete geçmesi gerektiğini dile getiren Anadol, "Türkiye'de savcı,hakim, yargı yok mu? Adalet Bakanı suçu avukatlara yıktı bu koskoca bir iftiradır." dedi.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*