CHP'li Kılıçdaroğlu'ndan peygambere övgü

CHP'li Kılıçdaroğlu'ndan peygambere övgü.10043
  • Giriş : 30.05.2008 / 18:17:00

Genel sekreter Sav'ın Hz. Muhammed'la alay ettiği CHP'de Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, peygamberimiz için 'O alemlerin efendisi, en büyük devrimcidir' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SAV'IN HAC İLE İLGİLİ SÖZLERİ

Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın hac ile ilgili basına yansıyan sözlerine ilişkin sorusu üzerine, Sav'ın dini bütün bir partiliyle yaptığı sohbetin açıklama olarak yansıtıldığını söyledi.

Bunun bir açıklama olmadığını anlatan Kılıçdaroğlu, Sav'ın ne söylediğini iyi bilen bir insan olduğunu ifade etti.

Bir esprinin daha farklı bir kulvara çekilmesinin yanlış olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Bu ülkede yaşayan bütün Müslümanlar kendi dinlerine, peygamberine, kutsal kitaplarına ve büyüklerine saygılıdır. Biz 4 kitaba ve bütün peygamberlere saygılı bir dini inanca sahibiz. Bunu kalkıp başka kulvarlara çekmek doğru bir anlayış değildir. Hazreti Muhammed çağının en büyük devrimcisidir, alemlerin efendisidir. Dolayısıyla çağının en büyük devrimcisi olan, milyarlarca insanı etkilemiş bir kişiye, sosyal demokrat gibi devrimci bir partinin farklı bakış açısıyla bakması mümkün değildir.''

DİNLENME İDDİLARI

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, ''Eğer telefon görüşmelerinin yasa dışı yollarla dinlenmesi medyaya yansıyor, iktidar kanadı bunun karşısında sessiz kalıyorsa, o zaman birileri bu telefon görüşmelerine siyasal destek veriyor demektir'' dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Kütahya İl Başkanlığını ziyaretinde yaptığı açıklamada, herkesin telefon görüşmelerini yasa dışı yöntemlerle dinlemeyi insan haklarını ihlal olarak kabul etmesi gerektiğini söyledi.

ABD'deki Watergate skandalını anımsatan Kılıçdaroğlu, karşı partinin telefonları dinlendi diye dönemin ABD Başkanının istifa etmek zorunda kaldığını anlattı.

CHP'nin telefonlarının dinlenmesinin kimseye yarar sağlamayacağını, ancak bunun demokrasi ve insan hakları açısından büyük bir suç olduğunu bildiren Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın yasa dışı dinlemelerin varlığına ilişkin açıklamasını talihsizlik olarak nitelendirdi.

Kılıçdaroğlu, ''Yasa dışı dinleme varsa ve iktidar partisi de bunu biliyorsa, iktidar partisi nasıl bunun üzerine gitmez'' diyerek, özel hayatın gizliliği ilkesinin bütün demokratik ülkelerde dikkatle korunduğuna işaret etti.

''SESSİZ KALMAK, SUÇU KABULLENMEKTİR''

Özel hayatın gizliliği ortadan kaldırılarak siyasal partilerin kendi iç çalışmalarının gizli yollarla dinlenmesinin doğru olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, gelecek günlerde TBMM'ye gensoru getirerek bu konuyu tartışmaya açacaklarını anlattı.

Olayın bir gazetede yayımlanmasının ardından ertesi gün Hükümetten hiçbir tepki gelmediğini öne süren Kılıçdaroğlu, bunun kendilerinde ciddi soru işaretlerine neden olduğunu bildirdi.

AK Parti'nin ''Araştırma önergesi vereceğiz, buyurun gelin araştıralım'' şeklindeki öneride bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Eğer Hükümet ciddiyse yasa dışı telefon görüşmelerini kimin, devlet içinde çöreklenmiş hangi çetelerin yaptığını iki saat içinde bulur. Polisin içinde son derece duyarlı, yurtsever insanlar var. Aslında o insanlar bunları biliyorlar. Ancak bu yasa dışı dinlemeleri yapan insanlar iktidardan güç aldıkları için maalesef bu tür çeteleşme organizasyonu AK Parti'nin derin devleti olarak gittikçe bürokrasinin içinde kol budak sarıyor. Eğer telefon görüşmelerinin yasa dışı yollarla dinlenmesi medyaya yansıyor, iktidar kanadı bunun karşısında sessiz kalıyorsa, o zaman birileri bu telefon görüşmelerine siyasal destek veriyor demektir. Sessiz kalmak, suçu kabullenmektir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious