CHP'li Koç Baykal'ı özeleştiri yapmamakla suçladı

CHP'li Koç Baykal'ı özeleştiri yapmamakla suçladı.8763
  • Giriş : 24.12.2007 / 18:45:00

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 2008 yılı mart ayında yapılması beklenen büyük kurultayı hazırlıkları hızlandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Deniz Baykal karşısında genel başkanlığa aday olan Samsun Milletvekili Prof. Dr. Haluk Koç, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın sağ kolu yakıştırmasını kabul etmediğini söyledi.

Koç, "CHP, seçim başarısızlığını başka faktörler bağladı. Özeleştiri yapmadı." dedi.

Koç, Marmara Bölgesi'ni kapsayacak bir değerlendirme gezisi çerçevesinde bugün Kocaeli'ne geldi. Parti teşkilatı ve bazı toplum sivil örgütlerini gezen Koç, daha sonra basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Koç, Baykal'ın sağ kolu yakıştırmasını kabul etmediğini söyledi.

Şimdiye kadar kimsenin adamı olmadığını belirten Koç, siyasete girme nedenini ve siyaset dönemindeki konumunu şöyle değerlendirdi: "Deniz Baykal'ın kazandığı kurultayda muhalefet listesinde listeyi delerek partiye girdim. Kimsenin adamı olmadan siyasete girdim. Kimsenin adamı olmadan da siyasete devam ettim. Tek bir kurumun adamı oldum. CHP'nin adamı oldum. 2 yıl parlamento dışında merkez yönetim kurulu görevini sürdürürken, tüm Anadolu'yu dolaştım. 2002'de Samsun milletvekili oldum. Ondan sonra 4.5 yıl grup başkan vekili oldum. Sayın Genel Başkan'ın (Baykal) sağ kolu tanımlaması içerisinde değerlendirilecek bir görev yeri değildir grup başkan vekili. Genel sekreterler ve genel başkan yardımcıları sağ kolu olur. Çünkü grup başkan vekili, seçimle gelir göreve, atama ile olmaz."

Bir gazetecinin, "CHP uzun zamandır kötüye giderken siz de bu partinin içindeydiniz. Neden şimdi böyle bir çıkış yaptınız da daha önce böyle bir davranış sergilemediniz?" sorusuna Koç, bu eleştirileri parti içinde devamlı yaptığını söyledi.

Koç nasıl eleştiri yaptığını şöyle aktardı: "2004 yerel seçimlerden sonra Grup Başkan Vekili sıfatı ile partinin bir öz eleştiri yapmasını Baykal'a aktardım. Burada CHP'nin ortak akıl üretmediğini, lidere biat edilen bir parti konumuna geldiğini, Türkiye'yi kuşatan değişik sorunlar karşısında CHP'nin aktif bir politika üretmesi noktasına gelmesi gerektiğini söyledim. Tüm Türkiye'nin partisi olma noktasına gelmesi için eksikliklerini gidermesi gerektiğini, Türkiye'de herkesi kucaklayacak bir siyasi çember oluşturması gerektiğini, bu şekilde giderse sıkıntılarla karşılaşacağımızı 2004 Nisan ayında parti meclisinde söyledim."

"CHP, BAŞKA FAKTÖRLERİ SEÇİM BAŞARISIZLIĞININ SEBEBİ OLARAK GÖSTERDİ"

Geçen genel seçimlerde CHP'nin başarısız olmasına rağmen kendine dönük özeleştiri yapmadığını da belirten Koç, başarısızlığının sebebini başka faktörlere bağladığını söyledi. Koç sözlerini şöyle sürdürdü: "CHP aldığı seçim sonucunu bir başarısızlık olarak nitelendirmeyip, kendine dönük bir özeleştiri mekanizmasını işletmemesi sıkıntıları artırdı. CHP'nin kendi dışındaki faktörleri seçim başarısızlığının sebebi olarak gösterdi: 'Kömür dağıtıldı, bulgur dağıtıldı, Amerika vardı, din görevlileri vardı.' Nasrettin Hoca'nın bir fıkrası var: Senin hiç kusurun yok mu? Senin hiç hatan yok muydu? Türkiye'yi bu kadar ezen yolsuzluk, yoksulluk, üretimsizlik, işsizlik, konusunda CHP'nin savunması gereken, politika oluşturması gereken ve bunu halkla buluşturması gereken sol değerler yok muydu. Yönetim anlayışımızda bir eksikliğimiz var mı diye hiç değerlendirilmedi."

CHP'nin başına geçmesi durumunda önce parti içine demokrasiyi getireceğini aktaran Koç, sözlerini şöyle tamamladı: "Demokratik tüzük yapılandırması gereken tüm altyapı çalışmasını yeniden yapılacaktır. Önce parti içinde demokrasi daha sonra Türkiye'de demokrasi. Önce kendi evimizin içini düzenlemek zorundayız. CHP'nin tüm illerindeki kongreleri Asliye Hukuk Mahkemeleri'nde davalık durumunda. Kongre süreçleri mahkemeye taşınıyor. Bunu aşmak zorundayız. Herkesin genel başkan olacağı iddiayı ortaya koyuyorum. Partiden itilmiş kakılmışları tekrar kazanacağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious