CHP'li Koç ve Oyan, Deniz Baykal'a karşı harekete geçti

CHP'li Koç ve Oyan, Deniz Baykal'a karşı harekete geçti.10270
  • Giriş : 10.10.2007 / 09:18:00

CHP milletvekilleri Haluk Koç ve Oğuz Oyan, Baykal'a karşı harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnönü'nün torunu, eski milletvekili Gülsün Bilgehan da karar verme aşamasında. Sarıgül'ün kurultayda aday olması zor 

CHP'de kurultaya 5 ay var, ama şimdiden yarış kızıştı. Genel başkan adaylığı için adı geçenlerin sayısı 4'e ulaştı. Yeni adaylar, bir yandan tabanlarını yokluyor, diğer yandan aday olanları yanlarına çekmek için yoğun çaba harcıyor.

Kurultay öncesinde, genel merkez yönetimi bazı il örgütlerini görevden aldı. Görevden alınan illerin sayısı onlarla ifade ediliyor. Bu, kurultaya gönderilecek delegeler bakımından büyük önem taşıyor.
CHP'de ilk akla gelen muhaliflerden olan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün, kesin ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edildiği için aday olamayacağı belirtiliyor.

Koç'a 10 vekilden destek

Samsun Milletvekili Haluk Koç'un ismi, genel başkanlık yarışında öne çıkıyor. Koç'u destekleyen 10 civarında milletvekili bulunduğu, eski Grup Başkanvekili Ali Topuz'un da Koç'la birlikte hareket ettiği söyleniyor.

Koç'un arkasında bazı eski il başkanlarının bulunduğu da öğrenildi. Haluk Koç, Hürparti'nin kullandığı eski genel merkez binasını çalışma ofisi olarak kiraladı. Koç, 6 aylık kirayı da peşin ödedi.

Bayram sonrasında Koç'un adaylığını resmen açıklaması bekleniyor. Koç, "Artık böyle gitmiyor. Yönetim anlayışı değişikliği lazım. Siyasi gerçekleri reddederek yola devam edemeyiz" diyor.

İsmet İnönü'nün torunu Gülsün Bilgehan,e seçim sonrasındaki ilk Parti Meclisi'nde (PM), "Böyle giderse benim torunlarım ve sanıyorum sizin torunlarınız da CHP'ye oy vermeyecek. seçim sonuçlarından MYK ve Genel Başkan olarak siz sorumlusunuz. Bırakacağınızı açıklayın" diyerek isyan bayrağını açmıştı.

Gülsün Bilgehan, partinin bazı etkili isimlerinin de desteğini aldı. Genel başkanlık yarışına girme niyetinde olan Bilgehan'ın, muhalefetin tek aday çıkarması halinde Koç'la birlikte hareket edebileceği belirtildi.

Bilgehan ve Koç buluştu

Bu arada Bilgehan ve Koç, pazartesi gecesi Ankara'da buluştu. Basından uzakta gerçekleşen iki saatlik sohbette Koç, "Birlikte hareket edelim, güçleri bölmeyelim" önerisi götürdüğü Bilgehan'dan, ortak hareket etmeye soğuk bakmadığı ve ekibiyle görüşerek, tabanın sesini dinledikten sonra kararını ileteceği, bunun için acele edilmesine gerek olmadığı yanıtını aldı.
İzmir Milletvekili Oğuz Oyan ise örgütle buluşmak için önceki gün İzmir'e gitti. Oyan'ın beklediği desteği bulamaması halinde Koç'la işbirliği yapabileceği ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious