CHP'li Meclis Başkanvekili'nden 301'e engel

CHP'li Meclis Başkanvekili'nden 301'e engel.11674
  • Giriş : 09.04.2008 / 16:04:00

TBMM Adalet Komisyonu, dün AKP tarafından Meclis Başkanlığı'na sunulan TCK'nın 301. maddesinde değişiklik öngören teklifi gün boyu bekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Komisyon, Meclis Başkanlığı'ndan Komisyon'a gelmeyen teklifi Perşembe günü gündemine almayı planlıyordu. Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın yurt dışında olması nedeniyle teklif CHP'li Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu'ya sunulmuştu. Bu arada, teklifin gecikmesi durumunda Komisyon'un hafta sonu da çalışabileceği belirtiliyor. TBMM İçtüzüğü'ne göre, Meclis Başkanlığı'ndan Komisyon'a gönderilen tasarı ya da teklifin görüşmelerine başlanabilmesi için 48 saat geçmesi gerekiyor. Bu çerçevede, 301 ile ilgili yasa teklifinin Adalet Komisyonu'na yarın sunulması ile birlikte çalışmalara Cuma günü başlanacak.

Mumcu: Başkanı beklemeyi uygun buldum

TBMM Başkanı Vekili Güldal Mumcu, Türk Ceza Kanununun (TCK) 301 ve 305. maddelerinde değişiklik öngören teklifi komisyona sevk etmemesine ilişkin eleştirilere, ''Çok acil bir konu olmadığı kanaatindeyim. Meclis Başkanı'nı beklemeyi daha uygun buldum'' diye yanıt verdi.

Mumcu, Çek Parlamentosu Temsilciler Meclisi Avrupa İşleri Komitesi üyelerinden oluşan bir heyeti, makamında kabul etti.

Kabulde gazetecilerin, yasa değişikliğini komisyona sevk edip etmediğine ilişkin soruları üzerine Mumcu, ''Meclis Başkanı'nı beklemeyi daha uygun buldum. Çok acil bir konu olmadığı kanaatindeyim. Meclis Başkanı geldiği zaman da bu hallolabilir'' dedi.

Mumcu, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın bu konuyla ilgili kendisini arayıp aramadığına ilişkin soruyu ise yanıtsız bıraktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious