CHP'li Mengü'den ilginç çarşaf çıkışı

CHP'li Mengü'den ilginç çarşaf çıkışı.9182
  • Giriş : 23.11.2008 / 21:16:00

Çarşaf giyen bir hanımefendiye düzgün bir manto alalım. Bakalım çarşafı çıkartıyor mu, çıkartmıyor mu?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, çarşaflı kadınların CHP'ye katılmasıyla ilgili, "Çarşaf fukaralığın örtüsüdür. Bunu telaffuz etmekten korkmayalım" dedi.

CHP Uşak İl Başkanlığı'nca Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Cumhuriyete Karşı Kalkışmalar" konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Milletvekili Mengü, çarşaflı kadınların CHP'ye katılmasının yanlış olmadığını ancak sunum ve İstanbul İl Başkanı'nın söylediklerinin yanlış olduğunu ifade etti. Konferans sonrası partililerin sorularını da yanıtlayan Mengü, bir ara dinleyicilerin karşılıklı söz düellosuna da müdahale etti. Kültür ve yaşam tarzı olarak kendilerinden hiçbir farkı olmayan çarşaflı kadınların sağ partilerin oy bloğuna hapsedildiğini savunan Mengü, CHP'ye gelmek isteyen çarşaflı kadınlara gelme diyemeyeceklerini söyledi. Çarşaf giyen kadınlara düzgün bir mont verilmesi halinde çarşafı çıkaracaklarını savunan ve bu konuda çok iddialı olduğunu belirten Mengü, "Çarşaf giyen kadın bence dinsel olarak örtünmüyor" diye konuştu.

Çarşafla ilgili bu açıklamalarının konferansa katılan CHP'lileri bile ikna etmediğini itiraf eden Mengü, sözlerine şöyle devam etti:

"Çarşafa doğru bakalım. Ben sosyolog değilim ama çarşaf giyen Türk kadınına bir bakalım neden giyiyor. Taassuptan mı giyiyor yoksa bir şeyleri saklamak ihtiyacından mı giyiyor? Çarşaf giyen bir hanım efendiyi bir deneyelim. Bu konuda çok iddialıyım. Çok düzgün bir manto alalım bakın bakalım çarşafı çıkartıyor mu çıkartmıyor mu görelim? Çarşaf bizde maalesef fukaralığı örtmenin örtüsüdür. Bunu telaffuz etmekten korkmayalım. Çarşaf giyen kadın bence dinsel olarak örtünmüyor. Çünkü dinsel olarak örtünmenin
farklı formülleri de var. Bana göre çarşaf fukaralığın örtüsü. Ama aynı köyden aynı sandıktan aynı masadan kalkan insanları kılık kıyafetinden ötürü bize gelmeyin diyemeyiz."

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın çarşaflı kadınlara rozet taktığı törene de değinen Şahin Mengü, "İstanbul'daki olayın sunumu yanlış olmuştur doğru. Sanki sadece çarşaflı ve örtülü kadınlar bize geliyormuş gibi bir hava oluştu. İstanbul'daki olayın farklı bir yönü de var. Belediye başkan adayı bu oylarımla geliyorum demek istemiştir. Ama sunumu hakikaten yanlış olmuştur. Bunu kabul ediyoruz. Bu olay CHP'nin laiklik ve cumhuriyet inancından taviz verdiği anlamına gelmez. Bu hanımların katılması çok daha farklı bir sunum yapılabilirdi. Yani 60 ya da 70 hanımın partiye katıldığı bir törenle sunum yapılabilirdi. Yapılan yanlış budur. Söylenen söz yanlıştır. Bunların hepsini kabul ediyoruz. Ancak bu CHP'de bir kırılma ve bazı şeylerden taviz verme değildir. Bu insanlar yarın CHP'de herhangi bir göreve talip olurlarsa CHP'nin kuralları içinde bu görevi yapmak zorunda olduklarını bilmelidir. Burada bazı arkadaşlarım söylediklerimi kabul etmedi ama çarşaf bizde fukaralığın örtüsüdür" şeklinde konuştu.

" 'ADAYIM' AÇIKLAMASINI YADIRGADIM"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "adayım" açıklamasını da çok yadırgadığını kaydeden Mengü, "Çünkü belediye başkanı olan bir kişi aksini söylemediği sürece zaten potansiyel adaydır. Yani belediye başkanlığı görevini yürüten bir arkadaşımın ben adayım açıklamasını doğru bulmadım ve çok yadırgadım" dedi.

CHP Uşak Milletvekili Prof. Dr. Osman Coşkunoğlu ise, konferans öncesi partililere yaptığı konuşmada bazı il müdürlerinin eşlerinin AK Parti içerisinde yönetici olmasını ahlak dışı bulduğunu savundu. Coşkunoğlu, "Bu hukuk dışı, ahlak dışı ilke dışı ve etik dışı olaylar karşısında sessiz kalmayacağız. Yaklaşık bir ay önce sayın valimizin dikkatini çektim. AK Parti Milletvekili Mustafa Çetin'in de dikkatini çektim. Hatta il müdürlerini de arayıp bunun etik olmadığını, doğru olmadığını dile getirdim. Partiyle devletin iç içe olması demek Mussolini İtalya'sında gördüğümüz Hitler Almanya'sında ve Sovyetler Birliği Rusya'sında gördüğümüz parti devleti adımlarıdır. Bunu Türkiye'de de görüyoruz. Ama Uşak'ta da maalesef yaşıyoruz. Hukuk dışı, etik dışı, ilke dışı ve ahlak dışı bu davranışlar karşısında meydanı boş bırakmayacağız. Sizlerin yardımıyla bu olayı izlemeye devam edeceğim" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*