CHP'li milletvekilleri, Arınç'ı samimi bulmadı

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

CHP'nin Alevi kökenli milletvekilleri, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın "Bir ihtiyaç olsaydı Meclis'te cemevi açardık" şeklindeki sözlerini samimi bulmadıklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bazı CHP'li milletvekilleriyle birlikte TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Ali Rıza Gülçiçek, 15 CHP'li milletvekilinin imzasını taşıyan açıklamayı okudu. TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın kendisine sorulan 'Meclis'te neden cemevi yok?' şeklindeki bir soruya, "Bir ihtiyaç olsaydı açardık. Meclis'te cemevi açılsın diye bir talep gelmedi'' diye cevap verdiğini hatırlatan Gülçiçek, Arınç'ın sözlerinin, ''Türk milleti için talihsizlik'' olduğunu söyledi. Laik Cumhuriyet'in değerleri konusunda kafa karışıklığı yaşayan Arınç'ın, 80 yıllık demokratik, laik devlet birikiminden geriye kalanları yok etme niyetine, Alevileri de ortak ya da alet etmek istediğini ileri süren Ali Rıza Gülçiçek, Arınç'ın sözlerinin samimi olmadığını, bu davranışın, dini siyaseten kullanma hastalığının ve laik devlet karşıtlığının yeni bir yansıması olduğunu kaydetti.

"TBMM'yi hilafet makamına çevirmek isteyen talihsiz ve tehlikeli niyet nedeniyle AKP yetkililerine bir kez daha anımsatmak isteriz ki Alevi yurttaşların, böyle bir istemleri yoktur, olmayacaktır'' diyen Gülçiçek, milyonlarca Alevi'nin, TBMM'de cemevi değil, ibadethaneleri olan cemevlerine yasal güvence istediğini dile getirdi. Bu konuyla ilgili yasa tekliflerini daha önce TBMM Başkanlığı'na verdiklerini hatırlatan Gülçiçek, ''Arınç, Alevi yurttaşların bin yıldan bu yana kanayan yarasına gerçekten merhem olmak istiyorsa, söz konusu bu yasa teklifinin gündeme alınmasını ve yasalaşmasını destekleyerek, içtenliğini gösterip, ülkemizi bu ayıptan kurtarmalıdır. Bu içtenliği göstermeyecekse de boş laflarla gölge etmemelidir" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious